İddia: Biden Netanyahu'ya 'Günlerin sınırlı' imasında bulundu

İddia: Biden Netanyahu'ya 'Günlerin sınırlı' imasında bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan haber sitesi Politico, ABD Başkanı Biden'ın Tel Aviv ziyaretinde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya "günlerinin sınırlı olabileceğini" ima ettiğini yazdı.

Artı Gerçek - Gazze'de İsrail'e ateşkes çağrısı yapmayan ve 'insani mola' ilan edilmesini yeterli bulan ABD Başkanı Joe Biden'ın, kapalı kapılar ardında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya "günlerinin sınırlı olduğu mesajı verdiği" ileri sürüldü. Amerikan haber sitesi Politico'nun üst düzey kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi Netanyahu'nun istifa etmek zorunda kalabileceğine inanıyor.

Politico'ya konuşan iki üst düzey Amerikan yönetimi yetkilisi, Biden ve üst düzey yardımcılarının Beyaz Saray'daki son toplantılarında Netanyahu'nun günlerinin sayılı olma ihtimaline dair değerlendirmeler yaptı. İddiaya göre Biden, 7 Ekim sonrasında yaptığı Tel Aviv ziyaretinde bu hissiyatını Netanyahu ile de paylaştı.

'HALEFİNİ DE DÜŞÜNMELİSİN' DEMİŞ

Kaynaklar, Biden'ın Netantahu'ya, "nihayetinde halefi olacak kişi ile paylaşacağı dersler üzerinde düşünmesi gerektiğini" söyledi. Buna göre, Biden kamuoyu önünde Netanyahu'ya tam destek beyan etse de, özel görüşmelerinde dikkatli hareket etmesi ve savaşı genişletmemesi çağrısında bulundu. ABD Başkanı'nın, Netanyahu'ya iki devletli çözüme destek vermesi ve Gazze'de, bir işgale girişmek de dahil, Hamas yönetimine son vermenin ötesinde bir adım atmaması için baskı yaptığı belirtildi.

İddiaya göre Biden bir noktada, Neyanyahu'ya "halefine bırakacağı senaryoyu gözden geçirmesi" tavsiyesinde bulundu. Bu sözlerin, Netanyahu'nun İsrail'in Gazze'de planladığı "uzun" harekâtın tamamı boyunca iktidarda kalmayabileceğine dair bir ima olarak görüldüğü belirtildi.

'NİHAİ SORUMLULUK BAŞBAKAN'DA'

Politico'ya konuşan kaynaklar, Biden yönetimi yetkililerinin İsrail Başbakanı'nın iktidarını iç baskıdan dolayı ancak birkaç ay daha sürdürebileceğine inandığını söyledi. İsmi açıklanmayan bir yetkili, "İsrail toplumunda yaşananlara dair bir hesaplaşma olması gerekecek. Nihayetinde sorumluluk başbakanın masasına uzanıyor" dedi.

Söz konusu haberin yayımlanması sonrasında da ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcülerinden Adrienne Watson "Netanyahu'nun geleceğinin Başkan'ın ziyareti sırasında ve şu an ele alınmadığını" söyledi; "Mevcut krize odaklanıyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar