İklim aktivistleri kendilerini piste yapıştırdı: Münih Havaalanı 2 saat kapalı kaldı

İklim aktivistleri kendilerini piste yapıştırdı: Münih Havaalanı 2 saat kapalı kaldı
Almanya’da iklim aktivistlerinin ellerini piste yapıştırarak uçuşları engellemeleri nedeniyle Münih Havalimanı iki saat kapatıldı. Onlarca uçuş sekteye uğrarken, 8 aktivist gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Son Kuşak (Letzte Generation) isimli iklim örgütünden aktivistler, Münih Havaalanı'na sızıp ellerini piste yapıştırma eylemi yaparak Almanya'daki yoğun haftasonu uçuşlarını sekteye uğrattı. Çok sayıda polisin gittiği havaalanı bir süreliğine tamamen kapatıldı. Haftasonu en az 350 bin yolcuya hizmet vermesi beklenen havalimanında 60 uçuş ya iptal edildi, 11 uçuş başka havalimanlarına yönlendirildi, bu da yolcular için büyük sıkıntı yarattı.

'DEMİRYOLUNU İHMAL EDİP HAVAYOLUNU SÜBVANSE EDİYORSUNUZ'

Aktivistler iklim politikasını protesto etmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemi, 'Pfingsten' dini tatili nedeniyle yılın en yoğun seyahat edilen haftasonlarından birine denk getirdi. Hava yolculuğunun iklim üzerindeki olumsuz etkisini vurgulamak için havalimanını hedef alan aktivistler, hükümeti demiryollarını ihmal etmek pahasında havayolu sektörünü sübvanse ettiği için eleştirdi.

'SORUN HÜKÜMETTE, TATİLİMİZDE DEĞİL' PANKARTI

Son Kuşak, X hesabında, havaalanı asfaltının farklı bölümlerinde iki grup halinde oturan ve protesto pankartları taşıyan altı üyesinin fotoğraflarını paylaştı. Pankartlardan birinde "Sorun hükümette, tatilimizde değil" yazıyordu.

8 AKTİVİST GÖZALTINA ALINDI

Hızla olay yerine sevk edilen polis, 8 aktivisti gözaltına aldı. Polis açıklamasına göre 8 aktivist, güvenlik çitini keserek 4 noktadan havalimanına girmeye çalıştı. İkisi bu bölgede gözaltına alındı, diğerleri piste girdi. İki saat sonra ilkin bir pist, ardından ikinci pist yeniden iniş-kalkışa açıldı, ama gecikmeler devam etti.

İÇİŞLERİ BAKANI: BU TÜR SUÇ TEŞKİL EDEN EYLEMLER

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser aktivistlerin eylemlerini kınayıp protestoyu suç olarak niteledi. "Bu tür suç teşkil eden eylemler, hava trafiğini tehlikeye atıyor ve iklimin korunmasına zarar veriyor, çünkü bunlar yalnızca nefret ve öfkeye neden oluyor" diyen Fraser, "Failler aktif şekilde kovuşturulmalı" vurgusu yaparak havalimanlarında güvenlik önlemlerinin artırılması çağrısında bulundu.

ULAŞTIRMA BAKANI: 2 YIL HAPİS CEZASI GETİRİLSİN

Aynı telden çalan Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, mevcut yasaların hafif suçlar olarak kabul ettiği bu tür eylemlerin iki yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngören yeni yasalar çıkarılması çağrısında bulundu.

YOLLARA YAPIŞIP ARAÇ TRAFİĞİNİ DE ENGELLİYORLAR

Almanya'da Son Kuşak örgütü, iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla çeşitli kentlerde ellerini caddelerdeki asfalta yapıştırarak araç kuyruklarının oluşmasına neden oluyor.

İklim aktivistleri, daha önce müzelerde sergilenen eserlere ellerini yapıştırmış, tablolara domates çorbası ve patates püresi fırlatmıştı. (Reuters, Euronews, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar