İngiltere'nin yeni başbakanı olmaya hazırlanan Rishi Sunak kimdir?

İngiltere'nin yeni başbakanı olmaya hazırlanan Rishi Sunak kimdir?
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de Liz Truss'ın istifasının ardından, iktidardaki Muhafazakâr Parti'nin liderliğine Rishi Sunak seçildi. Sunak, ülkenin ilk Hindistan kökenli ve en genç başbakanı olmasının yanı sıra 730 milyon sterlinlik servetiyle dikkat çekiyor.

Artı Gerçek - İngiltere'de Liz Truss'ın istifasıyla iktidardaki Muhafazakâr Parti içinde başlayan liderlik yarışını, eski maliye bakanı Rishi Sunak kazandı. İngiltere parlamentosuna ilk olarak 2015 yılında seçilen ve 2020'de pandemi dönemindeki politikalarıyla parti içinde yükselen 42 yaşındaki Rishi Sunak, ülkenin 200 yıllık modern tarihinin en genç başbakanı oldu.

1980 yılında Hindistan kökenli bir ailenin çocuğu olarak Southampton'da doğan Sunak, özel bir liseden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi'nde siyaset, felsefe ve ekonomi okudu. Aynı zamanda eski bir Goldman Sachs çalışanı.

SERVETİ 730 MİLYON STERLİN

Sunak'ın en tartışmalı özelliklerinden biriyse, 730 milyon sterlinlik servetiyle Londra'daki en zengin siyasetçiler arasında yer alması. Muhafazakâr Parti'nin yeni lideri, Hint milyarder Narayan Murthy'nin kızı olan moda tasarımcısı Akshata Murthy ile evli. Nisan ayında, Sunak'ın eşinin yurtdışındaki gelirlerinin vergisini ödemediğinin ortaya çıkması tartışma yaratmıştı.

Sunak aynı zamanda, İngiltere'nin Hindistan kökenli ilk başbakanı olacak.

Sunak sadece iki ay önce, Boris Johnson'ın başbakanlıktan istifa etmesi sonrası parti içinde yapılan yarışta Liz Truss'a yenilmişti. Johnson hükümetinin düşüşünde de rolü olan eski maliye bakanının, ekonomik kriz nedeniyle çok sayıda seçmen arasında öfkenin hakim olduğu bir dönemde Muhafazakâr Parti'yi seçimlerden başarıyla çıkarıp çıkaramayacağı merak ediliyor. Destekçileri ise Sunak'ın ekonomi alanındaki deneyimiyle seçim öncesi doğru parti lideri olduğunu savunuyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin ise Sunak'ı 'aşırı zengin seçkinlerin' bir mensubu olarak milyonlarca vatandaşın artan gıda ve enerji fiyatları karşısında yaşadığı zorluklardan kopuk olmakla itham etmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar