İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği yarışı kızışıyor

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği yarışı kızışıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de Başbakan Truss'ın istifası sonrası Muhafazakar Parti liderliği yarışı başladı. Eski Hazine Şansölyesi Rishi Sunak yarışa girebilmek için 100 milletvekili eşiğini aştı. Eski Başbakan Boris Johnson'ın da yarışa girebileceği belirtiliyor.

Artı Gerçek -İngiltere'de Başbakan Liz Truss'ın başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesinin ardından parti liderliği ve başbakanlık yarışı kızışıyor.

İngiltere'nin eski Hazine Şansölyesi Rishi Sunak ülkenin bir sonraki başbakanı olmak için yarışa resmen girmeye hazırlanıyor.

İngiliz basını Sunak'ın seçime girebilmek için gerekli olan en az 100 Muhafazakar milletvekilinin desteğini aldığını, 114 milletvekilinin Sunak'a desteğini açıkladığını duyurdu.

Eski Muhafazakar Partili başbakan Boris Johnson da Karayipler'deki tatilinden ülkeye döndü.

Resmi bir açıklama olmasa da Johnson'ın da seçime gireceği spekülasyonu yapılıyor. Johnson'ın kampanya ekibinden kaynaklar ve müttefiklerinden muhafazakar partili milletvekili ve Ticaret Bakanı Sir James Duddridge, Johnson'ın da en az 100 milletvekilinin desteğine ulaştığını ve seçime girebileceğini iddia etti.

Duddridge, Johnson'ın "seçime girmeyi hazır olduğunu" kendisine söylediğini de açıkladı.

Ancak BBC kendi sayımına göre Johnson'a desteğini açıklayan milletvekili sayısının 50 olduğunu duyurdu. BBC'ye göre 357 Muhafazakar Partili milletvekilinden 186'sı açık olarak kimi destekleyeceğini duyurdu. Bunlardan 114'ü Sunak'ı, 50'si Johnson'ı, geri kalan 22'si ise yarışa katılacağını açıklayan Muhafazakar Parti'nin Avam Kamarası lideri Penny Mordaunt'a destek verdiğini açıkladı.

Muhafazakar Parti liderliği için aday olanların pazartesi günü yerel saatle 14.00'e kadar 100 milletvekilinin desteğini toplamak için vakti bulunuyor.

Ülkenin yeni başbakanının ise cuma günü seçilmesi planlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar