İran, Kerkük yakınlarında yine Kürt örgütlerini vurdu

İran, Kerkük yakınlarında yine Kürt örgütlerini vurdu
Yayınlanma:
A+ A-
İran, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bulunan İranlı Kürt örgütlerin merkezlerine saldırmayı sürdürüyor. İran Devrim Muhafızları, Kürdistan Özgürlük Partisi'nin (PAK) Kerkük'teki üssünün füze ve insansız hava araçlarıyla hedef aldığını duyurdu.

Artı Gerçek- İran'da 16 Eylül'de Kürt kadın Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek şüpheli şekilde ölmesinin ardından ülkenin onlarca şehrinde yapılan hükümet karşıtı eylemler özellikle Kürt kentlerinde güvenlik güçlerinin ölümcül müdahalesiyle karşılaşıyor.

İran'daki eylemlerde gerçek mermili müdahaleyle ölenlerin sayısı giderek artarken İran,Mahsa Amini eylemlerini kışkırttıkları iddiasıyla " ayrılıkçı" kabul ettiği bu örgütlerin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde bulunan karargahlarını vuruyor.

Yarı resmi Tesnim haber ajansının aktardığına göre İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kerkük yakınlarında bulunan Kürdistan Özgürlük Partisi'nin (PAK) üssünü füze ve kamikaze İHA'lar ile vurduğunu duyurdu.

PAK Genel Komutanı Hüseyin Yezdanpana, Rudaw haber ajansına son saldırıyla ilgili bilgi verdi.

İran'ın Kerkük ile Erbil kentleri arasındaki Pirde ilçesindeki karargahlarına çok sayıda füze fırlattığını söyleyen Yezdenpana saldırılarda şimdiye kadar herhangi bir can kaybı yaşanmadığını söyledi.

Öte yandan Rudaw'ın aktardığına göre görgü tanıkları, insansız hava araçlarının İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK-İ) Koye’deki karargahının üzerinden uçtuğunu ve daha sonra bombaladığını da öne sürdü. Rudaw’a konuşan HDK-İ’nin ilişkilerden sorumlu başkanı Muhammed Salih Kadiri, Irak Kürdistan Bölgesi hükümetine "saldırılara karşı acil önlem alma" çağrısı yaptı.

ABD VE IKBY HÜKÜMETİ ÖNCEKİ SALDIRILARI KINAMIŞTI

İran, 20 Kasım'da Erbil ve Süleymaniye yakınlarında bazı noktaları hedef almıştı.

Bölgedeki kaynaklar Kürdistan Demokrat Partisi'nin Erbil’in Koye ilçesindeki karargahının, İran Kürdistan Emekçiler Partisi’nin (Komele) Süleymaniye sınırlarındaki Banegewr ve Zirgwêz’deki karargahları ile Erbil’in Bahirke beldesindeki mülteci kampının bombalandığını açıklamıştı. .

İran, 28 Eylül ve 14 Kasım’da da Erbil’in Koye ilçesindeki PDK-İ karargahı ile Süleymaniye Zirgwêz’de bulunan Komele karargahına ayrıca son saldırıda vurulan Pirde ilçesi yakınlarındaki Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) karargahına füze ve kamikaze İHA'larla saldırı düzenlenmişti.

28 Eylül'deki saldırılarda en az 18 kişi ölmüştü.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti İran'ın saldırılarını kınamış, ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) General Michael Erik Kurilla imzasıyla yapılan yazılı açıklamada da "İran’ın, Irak’ın Erbil kentinin yakınlarında düzenlediği füze ve insansız hava araçlı, sınır ötesi saldırısını kınıyoruz. Bu tür ayrım gözetmeyen ve yasadışı saldırılar sivillerin hayatını riske ediyor, Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor, Irak ve Ortadoğu'da büyük bir güçlükle kazanılan istikrar ve güvenliğini tehlikeye atıyor" ifadelerine yer verilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar