İran Yargı Erki Başkanı'ndan başörtüsünü çıkaran kadınlara tehdit: Acımasızca yargılanacaklar

İran Yargı Erki Başkanı'ndan başörtüsünü çıkaran kadınlara tehdit: Acımasızca yargılanacaklar
Yayınlanma:
A+ A-
İran hükümeti "zorunlu başörtüsü kurallarına" uymayan kadınlara daha sert para cezası getiren yen bir yasa hazırlığında. Yasa hazırlığı sürerken İran Yargı Erki Başkanı Ejei kamusal alanda başörtüsünü çıkaranların "acımasızca yargılanacağını" söyledi.

Artı Gerçek - Geçen yıl eylül ayında 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini'nin "ahlak polisince" zorunlu başörtüsü uygulamasına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındığı sırada komaya girerek ölmesinin ardından İran'da kadınlar giderek artan şekilde zorunlu başörtüsü uygulamasını protesto ederek başörtülerini kamusal alanda çıkarıyor. Eylemleri yüzlerce kişinin ölümüne yol açarak bastıran İran hükümeti de kadınlara yönelik tehditlerine devam ediyor.

DAHA SERT CEZALAR GETİREN ÖRTÜNME YASASI HAZIRLANIYOR

Şarkül Avsat'ın ülke içindeki kaynaklara dayandırdığı bir habere göre İran yönetimi zorunlu başörtüsü kurallarına uymayan kadınlara 6 bin dolara kadar çıkabilen para cezasını da içeren daha sert bir yasayı sunmayı ve iki hafta içinde mecliste onaylamaya hazırlanıyor. Habere göre İran Kültür Devrimi Yüksek Konseyi ve Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi 300 toplantı yaptıktan sonra planı onayladı.

İran İçişleri Bakanlığı da perşembe günü zorunlu başörtüsü yasasına aykırı davranışları hedef alan bir açıklama yayımladı. Tesettürün, "İran ulusunun medeniyet temellerinden biri" ve "İslam Cumhuriyeti'nin pratik ilkelerinden biri" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Dini ilke ve kurallar ile geleneksel değerlerde herhangi bir geri adım veya tolerans olmamış ve olmayacaktır" ifadelerine yer verildi.

EJEİ: DEĞERLERİMİZE DÜŞMANLIKLA EŞDEĞER

İran Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei de yasa hazırlığı sırasında yaptığı konuşmada cezaların ayrıntısını vermeden kamusal alanda başörtüsünü çıkaran kadınları "acımasızlıkla yargılama" tehdit etti. Ejei "Başörtüsünü çıkarmak, değerlerimize düşmanlık etmekle eşdeğerdir. Bu tür anormal davranışlarda bulunanlar cezalandırılacak ve acımasızca yargılanacak" dedi. Ejei, kolluk kuvvetlerinin "açık suçları ve dini yasalara aykırı olan ve toplum içinde meydana gelen her türlü anormalliği adli makamlara havale etmekle yükümlü olduklarını" da söyledi.

İran'da Mahsa Amini eylemlerinin sert şekilde bastırılmasına rağmen zorunlu kıyafet kurallarına karşı geldikleri için tutuklanma riskini göze alan kadınlar, ülkenin dört bir yanındaki alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, mağazalarda ve sokaklarda başları açık olarak görülüyor. Ahlak polisine direnen başı açık kadınların videoları sosyal medyaya yansımaya devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar