Devrim Muhafızları: İsrail'in dün Suriye'ye yaptığı saldırıda askeri danışmanımız öldü

Devrim Muhafızları: İsrail'in dün Suriye'ye yaptığı saldırıda askeri danışmanımız öldü
Yayınlanma:
A+ A-
İran, İsrail'in cuma akşamı Suriye'ye yaptığı hava saldırısını kınadı. İran Devrim Muhafızları son iki günde Suriye'ye yapılan ikinci saldırıda bir İranlı askeri danışmanın öldüğünü duyurdu. İran Dışişleri de saldırıyı kınadı.

Artı Gerçek - Suriye yönetimi , İsrail'in dün gece Şam'da bir noktaya hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu. Resmi haber ajansı SANA'nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, yerel saatle 00.17'de Şam kırsalındaki bir noktanın İsrail güçlerince hava saldırısıyla hedef alındığı açıklandı. Haberde, "Hava savunma sistemlerimiz düşman füzelerini karşılayarak bazılarını düşürdü. Saldırı sonucu hasar meydana geldi." ifadeleri kullanıldı.

Suriye önceki gün de Şam'daki bazı noktalarının İsrail tarafından hedef alındığını açıklamış ve iki askerin yaralandığını duyurmuştu. Cuma günkü saldırı İsrail'in bu ay Suriye'ye yaptığı altıncı saldırı oldu. İsrail, 2011'den bu yana Suriye'de zaman zaman Lübnan Hizbullah'ı dahil İran destekli gruplara ve hükümete ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor ve genellikle bu saldırılarla ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor.

İRAN: ASKERİ DANIŞMAN MİLAD HAYDARİ SALDIRIDA ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail makamlarından son saldırıya ilişkin açıklama yapılmadı ancak İran Devrim Muhafızları saldırı sonucu Suriye'de görev yapan İranlı bir danışmanın öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada Şam'ın dış mahallelerine düzenlenen saldırıda Devrim Muhafızları'nın askeri danışmanlarından ve subaylarından biri olan muhafız Milad Haydari'nin öldüğü duyuruldu.

İRAN DIŞİŞLERİ SALDIRIYI KINADI

İran Dışişleri Sözcüsü Nasır Kenani konuyla ilgili yaptığı açıklamada İsrail'in son iki gündür Suriye'deki saldırılarını "şiddetle kınadı".

Kenani açıklamasında "Ne yazık ki Siyonist rejimin (İsrail) sivil havaalanlarına ve hatta yerleşim yerleri dahil olmak üzere Suriye'ye yönelik sürekli saldırılarına uluslararası toplum tarafından beklenen ve caydırıcı bir tepki yok. Bu konu, söz konusu rejimi Birleşmiş Milletler üyesi bağımsız bir ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeye ve vatandaşlarına ve askerlerine karşı cinayetleri tekrarlamaya devam etmeye teşvik etmiştir" dedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere ilgili uluslararası kurumların İsrail'e karşı harekete geçmesini isteyen Kenani İsrail'in BM üyesi bir ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı saldırılarının devam etmesini önleme konusunda yasal sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar