İran'da karakola saldırı: İkisi polis altı kişi öldü

İran'da karakola saldırı: İkisi polis altı kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
İran'ın Zahidan kentinde bir karakola saldırı yapıldığı açıklandı. Beluç azınlığın yaşadığı bölgedeki saldırıda ikisi polis dört kişinin öldüğü duyuruldu.

Artı Gerçek- İran devlet televizyonu bugün ülkenin güneydoğusundaki bir polis karakoluna silahlı kişiler ve intihar bombacıları tarafından düzenlenen saldırıda iki polis memuru ve dört saldırganın öldürüldüğünü duyurdu.Devlet televizyonu baskında saldırganları terörist olarak tanımlayarak iki polisin öldüğünü söyledi.

Saldırı, geçen yıl genç bir 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Jîna Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltında ölümü ile tetiklenen ülke çapındaki huzursuzluk dalgası sırasında en kanlı protestolara sahne olan Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahidan'da meydana geldi. Uluslararası Af Örgütü, güvenlik güçlerinin protestoculara yönelik baskılarda en az 66 kişiyi öldürdüğünü açıklamıştı. Yetkililer daha sonra Zahidan'ın polis komutanını ve bir polis karakolu şefini görevden aldı. Yetkililer 30 Eylül'de başlayan çatışmalardan Pakistan'daki güvenli sığınaklardan faaliyet gösterdiğini söyledikleri Beluç militan grubu Jaish al-Adl ya da Adalet Ordusu'nu sorumlu tutmuştu.

Pakistan ve Afganistan sınırındaki Sistan-Belucistan, İran'ın en yoksul eyaletlerinden biri ve önemli bir uyuşturucu kaçakçılığı güzergahı. İnsan hakları grupları ise sayılarının 2 milyon kadar olduğu tahmin edilen Beluç azınlığın onlarca yıldır ayrımcılık ve baskıya maruz kaldığını söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar