İran'da Mahsa Jîna Amini'nin mezarı ikinci kez tahrip edildi

İran'da Mahsa Jîna Amini'nin mezarı ikinci kez tahrip edildi
İran'da Mahsa Jîna Amini'nin mezarı ikinci kez tahrip edildi. Mezar taşının üzerindeki cam muhafazanın kırıldığı fotoğrafı paylaşan erkek kardeşi Aşkan Amini yaptığı paylaşımda "Kaç kez kırarlarsa kırsınlar tamir edeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - İran'ın başkenti Tahran'da geçen yıl eylül ayında "ahlak polisince" zorunlu örtünme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığı sırada komaya girerek ölen ve ölümü ülkenin yakın tarihindeki en ölümcül rejim karşıtı eylemlere yol açan 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Jîna Amini'nin mezarı yine kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi. Mezar birkaç ay önce yine tahrip edilmişti.

Mahsa Jîna Amini'nin erkek kardeşi Aşkan Amini Instagram hesabından Sakkız kentindeki Aichi mezarlığında bulunan mezardaki cam muhafazanın tahrip edildiğini gösteren bir fotoğraf da paylaşarak "Senin mezarındaki cam bile onların canını sıkıyor. Kaç kez kırarlarsa kırsınlar biz tamir edeceğiz. Kim önce yorulacak görelim" ifadelerini kullandı.

Ailenin avukatı Saleh Nirbakht ise Mahsa Amini'nin babasının mezarın üzerine koruyucu demir saçak takmak istediğini ancak bölgedeki bir kaynakçının bunu yaparsa işinden olacağı tehdidiyle karşılaştığı için bunu gerçekleştiremediğini söyledi.

Mahsa Amini başkentte" ahlak polisi" tarafından gözaltına alınmasından üç gün sonra, 16 Eylül'de Tahran'daki hastanede ölmüştü. Görgü tanıkları 22 yaşındaki Kürt kadının gözaltındayken dövüldüğünü söylemiş ancak yetkililer onun kötü muameleye maruz kaldığını yalanlamış ve bunun yerine ölümünden "ani kalp yetmezliğinden" kaynaklandığını öne sürmüştü.

İlk protestolar, memleketi Sakkız'daki cenazesinin ardından kadınların dayanışma için başörtülerini yırtmasıyla gerçekleşmiş, hızla ülke geneline yayılmış ve 1979 devriminden bu yana İslam Cumhuriyeti'ne karşı en ciddi meydan okumalardan biri haline gelmişti. Protestoları yabancıların kışkırttığı "isyanlar" olarak gösteren güvenlik güçlerinin şiddetli müdahalelerinde ise yüzlerce İranlı öldürülmüş, binlercesi de gözaltına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar