İran'daki eylemlere başörtülerini çıkaran liseli öğrenciler de katıldı

İran'daki eylemlere başörtülerini çıkaran liseli öğrenciler de katıldı
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da Mahsa Amini'nin şüpheli ölümü sonrasında ülkede 30'dan fazla eyalete yayılan eylemlere üniversite öğrencilerinin ardından liseli öğrenciler de katılmaya başladı. Çok sayıda okulda öğrenciler başörtülerini çıkararak rejim karşıtı sloganalar attı.

Artı Gerçek - İran'ın başkenti Tahran'da geçen ay ahlak polislerince zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve ailesi ile görgü tanıklarına göre bu sırada gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin cenazesinin ardından onlarca şehre yayılan rejim karşıtı gösteriler devam ediyor.

Protestolar bugün 19. gününe girerken beklenmedik bir gelişme yaşandı.

İranlı liseli kız öğrenciler okul bahçeleri ve sokaklarda başörtülerini çıkararak eylemlere destek vermeye başladı.

BBC'nin haberine göre pazartesi günü Elbruz eyaletinin Kerec kentinde çekildiği belirtilen bir görüntüde liseli kız öğrenciler okula gelen yerel eğitim direktörünü okuldan kovalarken ve "Kendinizden utanın" diye bağırırken görülüyor.

Kerec'de çekildiği belirtilen bir başka videoda ise öğrencilerin "Eğer birleşmezsek hepimizi tek tek öldürecekler" sloganı atarak bağırdığı görülüyor.

Yine Kerec'de pazartesi günü çekilen bir diğer videoda ise yürüyüş yapan onlarca liseli kız öğrencinin başörtülerini havaya attığı, ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e ithafen "Diktatöre ölüm" sloganı attığı görülüyor.

Ülkenin güneyindeki Şiraz kentinde de onlarca liseli kız öğrencinin bir caddede trafiği engelleyerek başörtülerini havaya attığı ve "Diktatöre ölüm" sloganı attığı, çevredekilerin ise korna çalarak öğrencilere destek verdiği görüldü.

Bugün (4 Ekim) Tahran'ın yanısıra Kürdistan eyaletindeki Sakkız ve Senendec kentlerinde de kız öğrencilerin başörtülerini çıkararak protesto gösterileri yaptığı görüldü.

ÖĞRENCİLER SINIFTA ÇEKTİKLERİ FOTOĞRAFLA REJİME TEPKİ GÖSTERDİ

Bir dizi İranlı öğrenci ise sınıflarında bulunan Ayetullah Ali Hamaney ve selefi Ayetullah Ruhullah Humeyni portreleri önünde başörtülerini çıkarıp parmak hareketi yaparken çektikleri fotoğrafla rejimin zorunlu başörtüsü politikasına tepki gösterdi.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney pazartesi günü eylemlerle ilgili ilk kez konuşmuş, eylemcileri isyancı diye nitelemiş ve gösterilerin arkasında ABD ile İsrail'in olduğunu savunmuştu. Hamaney ayrıca eylemlere gerçek merminin de arasında olduğu çok sert önlemlerle müdahale eden güvenlik güçlerine de tam destek vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar