İrlanda'da spor yetkilisi siyah sporcuya madalyasını takmadı: Irkçılık tartışması sonrası uzlaşmaya varıldı

Yayınlanma:
A+ A-
İrlanda'da Jimnastik Federasyonu, 2022'de çocukların yarıştığı bir müsabakada siyah çocuğa görevlinin madalya vermediğini gösteren görüntüler üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. Konunun ağustosta çözüme kavuşturulduğunu duyurdu.

Artı Gerçek - Bir kadın spor yetkilisinin 2022'nin Mart ayında İrlanda'da düzenlenen GymSTART turnuvasında madalya kazananlar arasında yer alan siyah çocuk sporcuya "ırk ayrımcılığı yapmaya karar verdiği an"ı gösteren bir video sosyal medyada ortaya çıktı. Tiktok ve X (eski adıyla Twitter) gibi sosyal medya uygulamalarında viral olan video dünya çapında binlerce yorum aldı.

Videoda, spor yetkilisi kazananlara madalya takarken görülüyor ve siyah sporcunun yanından geçip diğer jimnastikçiye madalyasını vermeden bir sonraki jimnastikçiye madalya takmaya karar veriyor.

GÖREVLİNİN 'DÜRÜSÜT HATA' NEDENİYLE ÖZÜR DİLEDİĞİ AÇIKLANDI

Bu arada, turnuvadan sorumlu Gymnastics Ireland bir açıklama yaparak olaya tepki olarak, kimliği tespit edilen spor yetkilisinin özür dilediğini ve bunu 'dürüst bir hata' olarak nitelendirdiğini söyledi.Açıklamada, olayın Mart 2022'de meydana geldiği ve Ağustos 2023'te çözüme kavuşturulduğu belirtildi.

Açıklamada "Görevli, dürüst bir hata olarak nitelendirdikleri bu durumdan dolayı derin üzüntü duyduklarını ifade etmiş ve yarışmacı ile ailesinden şahsen özür dileme fırsatı talep etmiştir. Bu talep başlangıçta reddedilmiştir. Söz konusu kişi tarafından yarışmacı ve ailesinden yazılı olarak özür dilenmiştir. Olayla ilgili olarak Sport Ireland ve Uluslararası Jimnastik Federasyonu da dahil olmak üzere çeşitli taraflarla ve konuyla ilgili olarak bizimle temasa geçmelerinin ardından bize ulaşan çeşitli medya kuruluşlarıyla her zaman iletişim halinde olduk. Daha sonra her iki taraf da, politikamız/prosedürümüz uyarınca Sports Disputes Solutions Ireland tarafından bağımsız olarak kolaylaştırılan ve Ağustos 2023'te her iki tarafça da kabul edilen bir çözüme yol açan arabuluculuğa girmeyi kabul etti" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada "Mart 2022'de bir GymSTART etkinliğinde 18 ay önce meydana gelen ve üyelerimizden birinin ebeveynlerinden şikâyet aldığımız bir olayla ilgili olarak sosyal medyada yayınlanan bir videodan haberdarız. Daha sonra her iki taraf da, politikamız/prosedürümüz uyarınca Sports Disputes Solutions Ireland tarafından bağımsız olarak kolaylaştırılan arabuluculuğa girmeyi kabul etti ve bu da bir çözüme yol açtı. lgili yetkilinin kimliğini tespit ettik ve söz konusu kişiyi şikâyet konusunda bilgilendirdik. Söz konusu yetkili, yaşananların kabul edilemez olduğunu tamamen kabul etti ancak bunun kasıtlı olmadığını vurguladı" dendi.

Açıklamada siyah çocuk sporcunun madalyasının daha sonra verildiği belirtilerek " İlgili yetkili, hatanın farkına vardıktan sonra derhal hatayı düzelttiklerini ve ilgili yarışmacının alandan ayrılmadan önce madalyasının kendisine takdim edilmesini sağladıklarını söyledi" ifadeleri kullanıldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar