İslam'a hakaret iddiası: Pakistan'da Hristiyanlara ait onlarca ev ve kilise ateşe verildi

İslam'a hakaret iddiası: Pakistan'da Hristiyanlara ait onlarca ev ve kilise ateşe verildi
Pakistan'da iki Hristiyanın dine hakaretle suçlanmasının ardından yüzlerce kişiden oluşan kalabalık gruplar Hristiyanlara ait ev ve kiliseleri ateşe verdi. Suçlanan Hristiyanların yanı sıra bölgedeki Hristiyan aileler evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Artı Gerçek - Pakistan'ın Pencap eyaletinin Jaranwala kentinde iki Hristiyan'ın Kuran'a hakaretle suçlanmasının ardından toplanan ve sopalar taşıyan yüzlerce kişilik kalabalık, Hristiyan cemaatinin kiliselerine ve evlerine saldırdı. Onlarca evin yanı sıra kiliseler ateşe verildi.

Bölgedeki Hıristiyan liderlerden Akmal Bhatti, kalabalığın en az beş kiliseyi yaktığını ve sahipleri tarafından terk edilmiş evlerdeki değerli eşyaları yağmaladığını söyledi. Yüzlerce kişi de Kuran'a yapıldığı iddia edilen saygısızlığı protesto etmek için yakındaki bir otoyolu da kapattı. Polis, iki Hıristiyana Kur'an-ı Kerim'in bazı sayfalarında kırmızı renkle yazılmış aşağılayıcı ifadeler bulunması üzerine dine hakaret davası açmıştı.

2023-08-16t141249z-288057727-rc22p2au3xek-rtrmadp-3-pakistan-blasphemy-violence.jpg

'AİLEMLE BİRLİKTE EVİMİ TERK ETTİM'

Polis sözcüsü Navid Ahmed, İslam'a hakaretle suçlanan iki Hristiyanın ve ailelerinin evlerini terk ettiklerini söyledi. Bölge sakini Shakil Masih ise kışkırtıcı anonslar duyduğunu ve ardından Müslüman kalabalığın Hıristiyan bölgesine doğru ilerlediğini gördüğünü söyledi. "Ailemle birlikte hemen evimi terk ettim. Diğer birkaç aile de aynısını yaptı" dedi. İl Emniyet Müdürü Usman Anwar, Pakistan basınına yaptığı açıklamada, polisin kalabalıkla müzakere ettiğini ve bölgenin kordon altına alındığını söyledi.

sdsdsd.jpg

PAKİSTAN BAŞBAKANI: GÖRÜNTÜLER BENİ DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

Ülkede yapılacak seçimlere kadar geçici başbakan olarak kısa süre önce yemin ederek görevine başlayan Anvarul Hak Kakar, bugün yaşanan şiddet olaylarının sorumlularına karşı sert önlemler alınması çağrısında bulundu. "Ortaya çıkan görüntüler beni dehşete düşürdü" ifadelerini kullandı.

KALABALIĞIN ÇOĞUNUN İSLAMCI SİYASİ PARTİDEN OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ

Bir hükümet kaynağı, kalabalığın yerel din adamlarının önderliğinde, çoğunlukla da Tehreek-e-Labaik Pakistan (TLP) adlı İslamcı bir siyasi partiye mensup binlerce kişiden oluştuğunu söyledi. TLP ise şiddeti kışkırttığını reddetti ve olayları yatıştırmak için polisle birlikte çalıştığını iddia etti.

HAK GRUPLARI DİNE HAKARET SUÇLAMALARININ KÖTÜYE KULLANILDIĞINI VURGULUYOR

Pakistan'da dine hakaret ölümle cezalandırılıyor. Bugüne kadar hiç kimse ülkede bu suçtan idam edilmemiş olsa da, geçmişte suçlanan çok sayıda kişi öfkeli kalabalıklar tarafından linç edildi. Eski bir eyalet valisi ve bir azınlıklar bakanı da dine hakaret suçlamaları nedeniyle vurularak öldürülmüştü. İnsan hakları grupları, dine hakaret suçlamalarının sıklıkla kişilerin husumetli oldukları insanlara karşı kötüye kullanıldığını vurguluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar