İsrail Gazze'de 600 hedefi vurdu, çatışmalar devam ediyor: Ölü sayısı 8 bin 306'ya yükseldi

Yayınlanma:
A+ A-
İsrail, gece boyunca Gazze'nin kuzeyinden yoğun topçu ateşiyle birlikte tank ve piyade girişini sürdürdü. Batı Şeria'daki baskınlarda dört Filistinli ölürken, Doğu Kudüs'te de bir Filistinli askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandı. İşte son gelişmeler

Artı Gerçek - Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları havadan, karadan ve denizden devam ediyor. Yerel halk, gece boyunca, kuzeyden tank destekli piyadelerin yoğun topçu ateşiyle birlikte 2,3 milyon insanın sıkıştığı bölgeye girdiğini aktardı. İsrail ordusu, çatışmalar dördüncü haftasına girerken Filistinli sivillerin yakıt, gıda ve temiz suya büyük ihtiyaç duyduğu Gazze Şeridi'nde kara operasyonlarını genişletirken son birkaç gün içinde 600'den fazla hedefi vurduğunu açıkladı. Ordunun sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ise, ülkenin kuzeyinde bir tankın devrilmesi sonucu bir askerin öldüğünü, iki askerin de ağır yaralandığını duyurdu. Ölen askerin 31 yaşındaki Kudüs doğumlu Astsubay Üstçavuş Yinon Fleischman olduğu açıklandı.

Gazze'de Hamas'ın kontrolündeki sağlık bakanlığı ise İsrail'in 7 Ekim'den bu yana bölgeye yönelik sürdürdüğü saldırılarda ölnelerin sayısının 8 bin 306'ya yükseldiğini duyurdu. Ölenlerden 3 bin 457'si çocuk. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı ise Batı Şeria'da Ocak ayından bu yana ölenlerin sayısının 329'a yükseldiğini açıkladı. Son olarak El Halil'in güneyindeki Yata kasabası girişinde 23 yaşındaki Majmoud Abu Sabha'nın öldüğü duyuruldu.

gazze2.jpg

ŞİFA VE KUDÜS HASTANELERİNİN ÇEVRESİ HEDEFTEYDİ

Filistin medyası ise, gece boyunca süren İsrail hava saldırılarında Gazze'deki Şifa ve Kudüs hastaneleri yakınlarındaki bölgeleri vurduğunu aktardı. Saldırılarda hastane çevresindeki konutların neredeyse tamamı yıkıldı. Hamas'a bağlı Filistinli yetkililer Şifa Hastanesi'ne sığınan 50 bin kişi bulunduğunu açıkladı.

Kudüs Hastanesi yakınlarındaki saldırılar, Filistin Kızılayı'nın dün İsrailli yetkililerden yaklaşık 14 bin kişinin sığındığı Kudüs Hastanesi'nin "derhal boşaltılması" yönünde uyarılar aldığını açıklamasının ardından geldi. Filistin Kızılayı, Kudüs Hastanesi çevresindeki hava saldırılarının sürdüğünü duyurdu ve olası bir tahliyeyi 'imkânsız' diye tanımladı. Bölgenin kuzeyindeki El-Ezher Üniversitesi ve çevresi de İsrail ordusuna hedef oldu. Yapılan açıklamada, fırlatılmak üzere olan bir tanksavar füzesi olduğu öne sürüldü.

gazze.webp

BATI ŞERİA'DA ZIRHLI ARAÇLAR VE BULDOZERLE BASKINLAR: DÖRT FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu gece boyunca işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin ve Nablus kentlerine baskınlar düzenledi. Cenin kentine 100 askeri araçla farklı noktalardan giriş yapan İsrail askerleri İbni Sina Hastanesi'ni abluka altına aldı. Çevredeki binaların çatılarına yerleştirilen İsrailli keskin nişancılar, baskına karşı koyan Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açtı. İsrail güçlerinin Cenin baskınında dört Filistinli öldürüldü, ikisi ağır olmak üzere beş Filistinli yaralandı. Ordu eşliğinde Cenin'e giren buldozerler, geceyi yolları kazarak, altyapıya zarar vererek geçirdi. Buldozerlerin, askeri araçların eşliğinde kentin çeşitli bölgelerinden geçerken, Filistinlilere ait park halindeki araçlara büyük zarar verdiği görüntüler paylaşıldı. Cenin Devlet Hastanesi'nin dış duvarları da İsrail buldozerleri ve iş makineleri tarafından yıkıldı. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde düzenlediği bir baskında dört kişiyi öldürdüğünü söyledi.

İSLAMİ CİHAD BAZI ASKERİ ARAÇLARA ZARAR VERDİĞİNİ DUYURDU

İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nden yapılan açıklamada, kendilerine bağlı Cenin Taburu'nun, kentin banliyölerinde İsrail'e ait bazı askeri araçları patlayıcılarla çalışmaz hale getirdiği belirtildi. Öte yandan İsrail zırhlılarının, bulundukları bölgelerden ayrılırken, Filistinlilere ait bazı araçları da kendi araçlarına bağlayarak götürdüklerine dair görüntüler paylaşıldı.

DOĞU KUDÜS'TE BİR FİLİSTİNLİ ASKERLERİN AÇTIĞI ATEŞ SONUCU YARALANDI

İsrail ordusu, Nablus kentine de baskınlar düzenledi. Kentin kuzeyindeki Asir beldesine baskın düzenleyen İsrail askerleri, El-Cebel el-Şimali bölgesindeki bir ev baskınında daha önce tutuklanıp serbest bırakılan İyad Ebu Zehra adında bir Filistinliyi yeniden gözaltına aldı. El Halil kentindeki Şuyuh beldesi, Ramallah'taki Celezun Mülteci Kampı, Silvad, Beytunya beldeleri de İsrail askerlerinin baskınlarına maruz kaldı. İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzeyinde yer alan Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında bir motosikletliye ateş açan İsrail askerleri, Filistinli bir genci karnından yaraladı.

'HAMAS SİVİL REHİNELER KARŞILIĞINDA BEŞ GÜNLÜK İNSANİ ARA İSTEDİ'

Artan saldırılar, yardım girişine izin verilmesi için "insani duraklama" talep eden uluslararası tepkilerin arttığı bir döneme denk geldi. Görüşmeler hakkında bilgi sahibi bir kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, İsrail ile Hamas arasında Katar'ın arabuluculuğunda yürütülen müzakereler dün de devam etti. İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak, Hamas'ın, elindeki tüm sivil rehinelerin serbest bırakılması karşılığında kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne yardım ve yakıt girişine izin vermek için İsrail'in operasyonlarına beş günlük insani bir ara vermesini istediğini söyledi. İsrail hükümetine göre Hamas'ın elindeki rehinelerin yarısından fazlası, aralarında 54 Tayland vatandaşının da bulunduğu 25 ülkenin yabancı pasaportuna sahip.

BIDEN'DAN NETANYAHU'YA 'SİVİLLERİ KORU, YARDIMI ARTIR' BASKISI

yardim.webp

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin bugün Gazze'deki insani durum hakkında "bilgilendirilmesi" bekleniyor. 193 üyeli BM Genel Kurulu cuma günü ezici bir çoğunlukla acil insani ateşkes çağrısında bulunmuştu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın dün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya "Gazze'deki sivilleri koruması ve insani yardım akışını derhal ve önemli ölçüde artırması çağrısında bulunduğu" belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar