İsrail sinagog saldırganı ve 13 yaşındaki Filistinlinin evlerini yıkacak

İsrail sinagog saldırganı ve 13 yaşındaki Filistinlinin evlerini yıkacak
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail, Doğu Kudüs'te yedi İsraillinin öldürüldüğü sinagog saldırısı ve iki İsraillinin yaralandığı saldırının faillerinin evlerini yıkmaya hazırlanıyor. İsrail ordusu ve polisi iki evi de mühürledi.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'nda cuma günü ikisi sivil on Filistinliyi öldürmesi ardından 21 yaşındaki Khairi Alkam adlı Filistinlinin cumartesi günü Doğu Kudüs'teki bir sinagogdan çıkanlara ateş açarak yedi İsrailliyi öldürmesi ve 13 yaşında Filisitinli bir çocuğun aynı gün iki İsrailliyi silahlı saldırıda yaralamasının ardından bölgede tansiyon yüksek.

İsrail ordusu ve polisi, saldırılara misilleme olarak her iki saldırıyı yapan Filistinlilerin evlerini mühürledi ve evlerin yıkılacağı duyuruldu. Hükümet, aynı zamanda saldırı yapan Filistinlilerin sosyal güvenlik haklarını feshetme ya da onları sınır dışı etme seçeneklerini de değerlendiriyor.

İKAMET HAKLARI DA İPTAL EDİLEBİLİR

İsrailli yetkililer, 13 yaşındaki çocuğun büyükbabasının 25 yıl önce bir İsrailli tarafından öldürüldüğünü ve ailenin yaşadığı evin kapılarını kaynakla kapatıldığını, pencerelerinin ise mühürlendiğini açıkladı. Söz konusu evin yıkılacağının duyurulması, hükümetin saldırı düzenleyen Filistinlilerin ailelerini cezalandırmayı hedefleyen daha geniş kapsamlı planının bir parçası olarak görülüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sinagog saldırısının ardından İsraillilerin silah taşımasını kolaylaştıran yasalar için hazırlık yapıldığını duyurdu. Öte yandan, işgal altındaki Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin güçlendirilmesi ve saldırı düzenleyen Filistinlilerin yakınlarının ikamet haklarının iptal edilmesi için yeni adımlar da açıklandı. Savunma Bakanı Yoav Gallant, Batı Şeria'daki bir güvenlik toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "Teröre karşı harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz ancak sahada sükuneti ve istikrarı yeniden kazanmak istiyoruz" dedi.

İsrail yıl başından bu yana Batı Şeria'da Filistinli silahlı grup üyesi ve sivillerden oluşan en az 34 kişiyi öldürdü.

ANTONY BLINKEN BÖLGEYE GİDİYOR

İsrail ordusunun Batı Şeria'ya takviye birlikler göndereceğini duyurmasının ardından bölgede gerilim sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Netanyahu'nun aşırı sağcı hükümetinin iktidara gelmesinden bu yana ilk ziyaretini bugün Kudüs ve Batı Şeria'ya yapacak. Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşerek Ortadoğu temaslarına başlayan Blinken'ın İsrail'deki temaslarında 'iki devletli çözüm' ekseninde İsrail'in güvenliğine vurgu yapması bekleniyor. Öte yandan, ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamaya göre, taraflarla yapılacak görüşmelerde "çok sayıda masum insanın hayatına mal olan şiddet sarmalının durdurulması" ve "tansiyonun düşürülmesi" çağrısının yapılacağı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar