İsrail'den Biden'a tepki: Netanyahu 'değerli yalnızlık' mesajı verdi, Gallant 'dik dururuz, eğilmeyiz' dedi

İsrail'den Biden'a tepki: Netanyahu 'değerli yalnızlık' mesajı verdi, Gallant 'dik dururuz, eğilmeyiz' dedi
Biden'ın bomba sevkiyatını durdurarak ABD-İsrail ilişkilerinde bir ilke imza atması, İsrail hükümetini sarstı. Netanyahu Türkiye dış politikasının değerli yalnızlık dönemini çağrıştıran mesaj verirken, Gallant "İsrail devletine boyun eğdiremezsiniz" dedi

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in Refah'a kara harekatında kullanabileceği bombalar başta olmak üzere silah sevkiyatını askıya alma açıklaması, Yahudi devletini, lobisini ve hatta Amerikan siyasetini karıştırdı.

HERZOG'DAN 'BIDEN'I DAHA FAZLA KIZDIRMAYIN' UYARISI

İsrail tarihinin gelmiş geçmiş en aşırı sağcı hükümetinin simge isimlerinden olan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, "Hamas" ile "Biden" kelimeleri arasına "kalp emojisi" koyarak paylaşım yaparken, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog hükümet yetkililerine "Biden hakkında sorumsuz açıklamalar yapmayın" çağrısında bulundu. Savaş kabinesi, ABD'nin İsrail'e silah sevkiyatını durdurmasını görüşmek üzere toplandı.

'BİZİM BİZDEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK'

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı'nı doğrudan anmadan "Gerekirse yalnız kalırız" restini çekti.

Holokost'u gerçekleştiren Nazileri tarih sahnesinden göndermek için Müttefiklerin 2. Dünya Savaşı'ndaki devasa çabasını da İsrail'in Ortadoğu'da toprak işgal edip sürekli genişleyerek ayakta kalmasını ABD'ye borçlu olduğunu da unutmuş gözüken Netanyahu, bu hafta Yahudi Soykırımını Anma Günü'nde yaptığı konuşmadan bir klip paylaştı:

"Feci Holokost'ta dünyada büyük liderler kenarda öylece durdu. Holokost'un ilk dersi, biz kendimizi korumazsak, kimse bizi korumaz. Eğer ki yalnız kalmamız gerekirse, yalnız kalırız."

'EYY DÜNYA LİDERLERİ'

"Dünya liderlerine şunu söylüyorum; hiçbir uluslararası baskı, hiçbir uluslararası karar İsrail'i kendini savunmaktan alıkoyamaz. İsrail tek başına kalmak zorunda kalırsa, İsrail tek başına kalacaktır. Bir daha asla, şimdidir."

'DİK DURACAĞIZ, VURACAĞIZ, KIRACAĞIZ'

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da Biden'a dolaylı yanıt verdi. Bir törende konuşan Gallant, "dosta düşmana konuşuyorum" vurgusunu yaptı:

"En iyi dostlarımıza olduğu kadar İsrail'in düşmanlarına da sesleniyorum ve şunu söylüyorum: Ne İsrail Devleti, ne ordu, ne savunma teşkilatına boyun eğdirilebilir. Dik duracağız, hedeflerimize ulaşacağız, Hamas'ı vuracağız, Hizbullah'ı yok edeceğiz ve güvenliği sağlayacağız."

"Bedeli ne olursa olsun İsrail Devleti'nin varlığını sağlayacağız. Daha bir hafta önce Holokost Anma Günü töreninde ettiğimiz taahhüdü, 'Bir daha asla' sözlerini iyi hatırlayın. Bu, benim için emir olduğu kadar çalışma planıdır da." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar