İsrail'in eski başbakanı Olmert: Netanyahu sinirsel olarak çöktü, Amerikalılar da bunun farkında

İsrail'in eski başbakanı Olmert: Netanyahu sinirsel olarak çöktü, Amerikalılar da bunun farkında
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'de 7 Ekim'e dair istihbarat başarısızlığı ve Gazze'de rehinelere öncelik vermeyen 'askeri çözümü' nedeniyle tepki toplayan Başbakan Netanyahu'ya eleştiriler sürüyor. Eski başbakan Olmert, "Koltukta kaldığı her dakika İsrail için tehdit" dedi.

Artı Gerçek - İsrail'in eski başbakanlarından Ehud Olmert, Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş örgütlerinin 7 Ekim saldırılarının ardından Gazze'yi aralıksız bombardımana tutan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya sert eleştiriler yöneltti. Olmert, siyasi kariyeri boyunca da çekişme yaşadığı ve yakından tanıdığı Netanyahu'nun "sinirsel olarak çöktüğünü", "durumunun iyi olmadığının" ABD'de görüldüğünü ve artık İsrail için bir tehlike teşkil ettiğini söyledi.

'YANLIŞ HESAP YAPIYOR'

Amerikan haber sitesi Politico ile bir söyleşi yapan Olmert, Netanyahu'nun ulusal güvenlik başarısızlığı nedeniyle "duygusal olarak çöktüğünü" ve şimdi de Gazze'de "süresiz olarak güvenliği kontrol etmek" yönündeki açıklaması ile yanlış hesap yaptığını söyledi. Olmert, şu an asıl hedefin, Gazze'de tamamen askeri çözümlere odaklanmak değil, bağımsız bir Filistin devleti için müzakerelerin yeniden başlatılması olarak belirlenmesi gerektiğini belirtti.

KENDİSİNİ 'BAY GÜVENLİK' SANIYORDU, 'BAY PALAVRA' OLDU

Olmert, "Netanyahu duygusal olarak çöktü, bu kesin. Yani, başına korkunç bir şey geldi. Bibi bütün hayatı boyunca, kendisinin 'Bay Güvenlik' olduğu yönündeki hatalı varsayım üzerinden çalışıyordu. O, Bay Palavra" dedi. "Başbakan olarak kaldığı her dakika İsrail için bir tehlike" çıkışı yapan Olmert, "Bunda ciddiyim. Amerikalıların da onun iyi durumda olmadığını anladığından eminim" ifadelerini kullandı.

'2005 ÖNCESİ GAZZE'YE DÖNÜLEMEZ'

Netanyahu'nun Gazze'de işgal iması olarak yorumlanan "Güvenliği süresiz olarak biz kontrol edeceğiz. Bunu yapmadığımızda ne yaşandığını gördük" açıklamalarını özellikle eleştiren Olmert, "Gazze'nin güvenliğini denetlemek İsrail'in çıkarına değil" dedi. Bu yönde bir kararın İsrail'in Gazze'den tek taraflı olarak çekilme kararı aldığı 2005'e dönmek anlamına geleceğini söyleyen Olmert, "Bizim çıkarımıza olan şey, kendimizi 7 Ekim saldırılarından önce yaptığımızdan daha farklı bir biçimde savunmak. Ama Gazze'yi yeniden kontrol etmek mi? Hayır" diye konuştu.

'BİR SONRAKİ AŞAMA İÇİN PLAN YOK'

Olmert, Netanyahu'nun Hamas'ı devirme hedefine ulaşması halinde Gazze'nin nasıl yönetileceğine dair gerçekçi bir plan sunamaması nedeniyle İsrail'in Batılı müttefiklerinin de sabrının tükenmekte olduğunu belirterek, "Yapabileceğimiz birçok şey var ama her istediğimizi yapamayız" dedi. Eski İsrail başbakanı, "Bir sonraki aşama için tamamen bir plansızlık söz konusu. Ne yapmayı planlıyoruz? Tamam, Netanyahu'ya göre Hamas'ı ezeceğiz. Ki bunu yapabileceğimizi düşünüyorum. Peki sonraki adım ne olacak? Kimse bunu düşünüyor mu? Uluslararası topluma nihai planımızı sunmalıyız" ifadelerini kullandı.

'TÜM BUNLARDAN OLUMLU BİR ŞEY ÇIKABİLİR'

İsrail'in bu aşamada iki devletli çözüm müzakereleri için ciddi bir öneri ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Olmert, "Bu bize, askeri operasyonlarımızın hedeflerine ulaşmak için daha fazla zaman ve alan tanır. Batı kamuoyunda ve medyada da etkisi olur. İsrail'in, son 15 yıldır yapmadığı bir şeyi yapmaya bağlı olduğunu gösterir. Yani tüm bunlardan olumlu bir şey çıkabilir. Ama bunu yapmıyoruz ve kimse bunun hakkında konuşmak istemiyor" dedi.

'SİNİRSEL YIKIM YAŞIYOR, ABARTMIYORUM'

Olmert, bu çerçevede asıl sorunun Netanyahu'nun "sinirsel yıkım" halinde olmasından kaynaklandığını söyleyerek "Abartmıyorum. Tüm taraflardan sıkıştırılmış durumda ve odak noktası, savaşın bittiği gün veya belki daha öncesinde koltuğundan olmasını engellemeye çalışmak. Artık ikinci ve üçüncü aşamadan söz etmesi beklenirdi. [Fakat] Daha bu aşamayı siyaseten atlatabileceğinden emin değil" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar