Kongre'nin tek Filistinli üyesi Rashida Tlaib'den tarihi itiraz

Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Kongre'nin tek Filistinli üyesi olan Rashida Tlaib, İsrail'e yönelik eleştirileri nedeniyle Temsilciler Meclisi'nde kınandı. Oylamaya damga vuran şey ise Demokrat vekilin "Filistinliler tek kullanımlık değildir" çıkışı yaptığı viral konuşma oldu.

Artı Gerçek - ABD Temsilciler Meclisi, Kongre'nin tek Filistinli üyesi olan Demokrat Partili Rashida Tlaib'i İsrail'in Gazze'deki ayrım gözetmeyen, orantısız saldırılarına gösterdiği tepki nedeniyle kınama kararı aldı. Tlaib, Temsilciler Meclisi'ndeki oylama öncesinde yaptığı konuşmada tepkisinin İsrail hükümetine ve Başbakan Netanyahu'ya yönelik olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir hükümet eleştiriden azade değildir. İsrail hükümetini eleştirmenin antisemitik olduğu fikri tehlikeli bir emsal yaratıyor ve ülkemizde, insan hakları için sesini yükselten farklı sesleri susturmak için kullanılıyor" çıkışı yaptı. Tlaib'in yer yer gözyaşlarını da tutamadığı konuşması viral oldu.

'NEHİRDEN DENİZE, FİLİSTİN ÖZGÜR OLACAK' TARTIŞMASI

Tlaib'in kınanması yönündeki oylamanın arka planında, Kongre'nin tek Filistinli üyesi olarak İsrail'in 10 bini aşkın Filistinliyi öldürdüğü saldırılarına geçen haftalarda yönelttiği eleştiriler yatıyor. Rashida Tlaib'in peş peşe açıklamalar yaparak hem Hamas'ın yaklaşık 1400 İsrailliyi öldürdüğü saldırıları kınamış, hem de ABD'nin İsrail'e verdiği desteği desteği eleştirmişti. Demokrat vekil, ABD Başkanı Joe Biden'ı da Filistin halkının soykırıma uğratılmasını desteklemekle eleştirmişti

Ancak Tlaib'in "Nehirden denize, Filistin özgür olacak" sloganının kullanıldığı bir video üzerine, İsrail devletine desteğiyle tanınan Cumhuriyetçi vekil Richard McCormick Temsilciler Meclisi'nde kınama oylaması yapılmasını istemişti. Bu slogan, Ürdün Nehri'nden Akdeniz'e uzanan bir 'özgür Filistin' devleti çağrısı yaptığı, yani "İsrail devletinin yıkılmasını ima ettiği" iddiasıyla pek çok Yahudi tarafından antisemitik olarak yorumlanıyor. Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada da, Tlaib'in bu paylaşımına atıfla "yanlış anlatıları yaydığı" ve "İsrail devletinin yıkılması çağrısı yaptığı" iddiasıyla kınanması istendi.

DEMOKRATLAR FİRE VERDİ

Cumhuriyetçilerin çoğunluğu oluşturduğu Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada Tlaib'in kınanması, 234'e karşı 188 oyla kabul edildi. Demokrat Parti'den 22 vekil de kınama yönünde oy verdi. Dört Cumhuriyetçi kınamaya karşı oy kullanırken, üç Demokrat ve bir Cumhuriyetçi çekimser kaldı.

'SUSTURULMAYACAĞIM, PERSPEKTİFİME HER ZAMANKİNDEN ÇOK İHTİYAÇ VAR'

Oylamaya damga vuran şey ise Tlaib'in yaptığı konuşma oldu. Antisemitizm eleştirilerini kesin bir dille reddeden Tlaib, "Ben Kongre'deki tek Filistinli-Amerikalıyım ve benim perspektifime her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Susturulmayacağım ve sözlerimi çarpıtmanıza izin vermeyeceğim" dedi.

'SAVAŞ SUÇUNA SAVAŞ SUÇU İLE YANIT VERİLEMEZ'

"Bana zorbalık uygulamak veya kınamaya çalışmak işe yaramayacak çünkü ateşkes çağrısı yapan hareket tek bir kişiden çok daha büyük. Her geçen gün de büyüyor" diyen Tlaib, ABD'de milyonlarca kişinin Netanyahu'nun aşırılıkçılığına karşı çıktığını, gidecek bir yeri olmayan milyonlarca Filistinlilerin toplu olarak cezalandırılmasına, beyaz fosfor kullanılmasına ve gıdadan mahrum bırakılmasına verilen destekten usandığını söyledi.

Tlaib, "Benim gibi onlar da, savaş suçlarına verilecek yanıtın daha fazla savaş suçu olduğuna inanmıyor" derken, ABD'de Kongre ve yönetiminin Filistinlilerin hayatlarına değer vermemesinin kendisini çok üzdüğünü vurguladı. Tlaib şöyle devem etti:

"Fakat açık olayım: Eleştirilerim her zaman İsrail hükümeti ve Netanyahu'nun eylemlerine karşı olmuştur. Halklar ve insanları tasnif etmek gerekir. Hiçbir hükümet eleştiriden azade değildir. İsrail hükümetini eleştirmenin antisemitik olduğu fikri çok tehlikeli bir emsal yaratıyor ve ülkemizde, insan hakları için sesini yükselten farklı sesleri susturmak için kullanılıyor."

NEFRET SUÇU KONUSUNDA UYARDI

Tlaib, Biden yönetiminin Gazze'de açıklanan ölü sayılarını sorgulamasını eleştirmesine tepki gösterirken, bu süreçte hem İslamofobinin hem de antisemitizmin yükselmesinin tehlikesine de dikkat çekti.

'FİLİSTİN HALKI TEK KULLANIMLIK DEĞİLDİR'

Ardından "Bunu söylemek zorunda kaldığıma inanamıyorum ama Filistin halkı kullanılıp atılacak bir şey değildir" diyen Kongre üyesi, gözyaşlarını tutmaya çalışarak "Bizler, diğer herkes gibi insanız" dedi.

İsrail'in 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da yaşayan anneannesinin bir fotoğrafını gösteren Tlaib, "Anneannem, bütün diğer Filistinliler gibi, hepimizin hak ettiği gibi, hayatını sadece özgür ve onurlu bir biçimde yaşamak istiyor" ifadelerini kullandı.

IRKÇILIK SUÇLAMASINA 'İNCE' YANIT: FİLİSTİNLİLERİN ÇIĞLIKLARI SİZE FARKLI GELİYOR

Tlaib, kendisine yöneltilen ırkçılık suçlamasını da şu sözlerle çökertti: "Bu salonda, inanca, etnik kökene, bakmaksızın hayat kurtarmak için ses yükseltmek tartışmaya yol açmamalı" diyen Tlaib, "Filistinli ve İsrailli çocukların çığlıkları arasında benim için hiçbir fark yok. Benim anlamadığım şu, niçin Filistinlilerin çığlıkları sizin hepinize daha farklı geliyor?"

BIDEN'I UYARDI

Konuşmasının sonunda İsrail'de de 7 Ekim'de sevdikleri ölenler olmasına rağmen ateşkes çağrısı yapanlar olduğuna, ABD'de de barış hareketini destekleyen çok sayıda Yahudi olduğuna dikkat çeken Tlaib, "ateşkes çağrısı yapmaya devam edeceğiz" dedi. Demokrat vekil, Biden'a da "Sadece bazılarımızı değil, hepimizi temsil etme çağrısı yapıyorum" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar