İsrail'in 'Hamas militanları saklanıyor' diyerek üçüncü kez vurduğu BM okulu: 'Paramparça çocuk ölüleri çıkardık'

İsrail'in 'Hamas militanları saklanıyor' diyerek üçüncü kez vurduğu BM okulu: 'Paramparça çocuk ölüleri çıkardık'
İsrail saldırısına en az 16 ölü, 75 yaralı veren BM okuluna yardıma koşan Filistinlilerden biri, "Paramparça çocuk cesetleri çıkardık, burası oyun alanıydı, burada trambolin vardı, salıncaklar ve seyyar satıcılar vardı" dedi.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri devam ettirdiği Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 10. ayına girerken, yine yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Birleşmiş Milletler (BM) okullarından biri hedef alındı.

Gazze Şeridi'nin orta bölgesindeki Nuseyrat mülteci kampında BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu'na (UNRWA) ait Cauni okulunun dün İsrail tarafından üçüncü kez vurulması sonucu, en az 16 Filistinli öldü, çoğu ağır durumda 75 Filistinli yaralandı.

'SİVİLLERE YÖNELİK RİSKİ EN AZA İNDİRECEK ÖNLEMLER ALDIK'

İsrail ordusu, "askerlere yönelik saldırılar planlamak ve gerçekleştirmek için bölgeyi sığınak olarak kullanan silahlı kişileri hedef almadan önce sivillerin maruz kalacağı riski en aza indirecek önlemler aldığını" iddia etti. Hamas, okulda savaşçılarının bulunduğu iddiası için "yalan" dedi.

Medyaya Nuseyrat'tan konuşan Filistinliler kalp parçalayıcı tanıklılar aktardı. Ölenler arasında çocuklar gördüklerini söyleyen Eyman Atuneh, "Hedef alınan alanı görmek için buraya koşarak geldik, paramparça çocuk cesetleri çıkardık, burası oyun alanı, burada trambolin vardı, salıncaklar ve seyyar satıcılar vardı" dedi.

'ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR'

Hamas'ın Sivil Savunma Birimi Sözcüsü Mahmud Basal, yaralıların çoğunun durumunun kritik olması nedeniyle ölü sayısının artabileceğini belirtti. Basal, saldırının "evlerini terk etmek zorunda kalan ve sığınacak yer arayan aileler için bölgedeki hiçbir yerin güvenli olmadığını kanıtladığını" dile getirdi.

ŞUCAİYE YERLE YEKSAN

Gazze Şehri'nin Şucaiye mahallesinden de yine İsrail'in katliam ve yıkım yaptığı haberleri geldi. İsrail saldırıları yüzünden çok sayıda ailenin mahsur kaldığı bölgede yıkımın boyutunun devasa olduğu belirtildi.

'5 GAZETECİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ'

Hamas hükümetinin medya ofisi, İsrail'in dün düzenlediği hava saldırılarında öldürülenler arasında 5 yerel gazetecinin de olduğunu, 7 Ekim'den beri öldürülen gazeteci sayısının 158'e yükseldiğini duyurdu.

'9 AYDA EN AZ 38 BİN 153 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'nın bugünkü açıklamasına göre İsrail'in son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 55 Filistinli öldürüldü, 123 Filistinli yaralandı. 7 Ekim'den beri -yaklaşık 16 bini çocuk, 11 bini kadın- en az 38 bin 153 Filistinli öldürüldü, 87 bin 828 Filistinli yaralandı. (Reuters, Al Jazeera, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar