İsveç hükümeti vatandaşlarını uyardı: Pilli radyo, fener ve hazır yiyecek bulundurun

İsveç hükümeti vatandaşlarını uyardı: Pilli radyo, fener ve hazır yiyecek bulundurun
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle Avrupa genelinde yaşanan enerji krizi İsveç'i de vurdu. Hükümet, vatandaşlarını enerji kesintilerine karşı uyarırken, evlerde pilli radyo, fener, şişe su ve hazır yiyecek bulundurulmasını istedi.

Artı Gerçek - İsveç hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan enerji krizi sebebiyle vatandaşlarını 'daha önce görülmemiş düzeyde' enerji kesintilerine hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Sivil Savunma Bakanı Carl Oskar Bohlin, bugün düzenlediği basın toplantısında "Kesintilerin kapıda olduğunu" söyleyerek İsveçlilerin hazırlıklı olmasını istedi.

SAVAŞA HAZIRLIK GİBİ

"İsveç'in daha önce böylesi bir durumla hiç karşılaşmadığını" söyleyen bakan, nükleer santrallerden yapılan dağıtımın, soğuk havalarla birlikte enerji ihtiyacını karşılayamayacağını belirtti.

Yapılan resmi açıklamada, hane halklarının kışı geçirmek için evlerinde pilli radyo, fener, şişe su ve hazır yiyecek bulundurması da istendi.

Kesinti olması durumunda ev ahalisinin bir odada toplanmasının var olan ısıyı korumak için uygun olacağını belirten Sivil Savunma Bakanı, "Kimseyi endişelendirmek gibi bir amacımız yok ancak hazırlıklı olmak en iyisi" dedi.

HÜKÜMET GEÇEN HAFTA DA ELEKTRİK KULLANIMININ SINIRLANDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

İsveç'te faaliyet gösteren Vattenfall adlı enerji şirketi, Kuzey Akım 1 ve 2'den gelen gaz akışında yaşanan aksaklık nedeniyle 2 Aralık'ta nükleer reaktörlerinden birinin yeniden faaliyete geçme tarihini 23 Şubat'a ertelemişti.

İsveç hükümeti ise geçen hafta ilgili kurumlardan enerji arzını güvence altına almak için yapılan çalışmaları hızlandırma talebinde bulunmuştu.

Yaşanan kriz sebebiyle enerji fiyatlarının yükseldiği ülkede hükümet, geçen ay vatandaşlarından 'elektrik kullanımını sınırlandırmalarını' istemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar