ABD: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda çözümden umutluyuz

ABD: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda çözümden umutluyuz
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, NATO’ya üye olması konusunda Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç arasındaki sorunların çözümü konusunda çabaladıklarını ve umutlu olduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu’ndan Sorumlu Bakan Yardımcısı Karen Donfried, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olması konusunda Türkiye ile aralarındaki sorunlara yakın zamanda olumlu bir çözüm olacağından umutlu olduğunu açıkladı.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci tartışıldı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin ABD’nin ulusal çıkarı açısından yararlı olacağını vurgulayan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu’ndan Sorumlu Bakan Yardımcısı Karen Donfried, her iki ülkenin 18 Mayıs’taki NATO üyeliğine başvuru kararına yönelik kapsamlı demokratik süreçlerini yürüttüklerini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre oturumda söz alan Demokrat Partili Senatör Chris Van Hollen, Donfried’e önümüzdeki hafta İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak NATO toplantısında, İsveç ve Finlandiya’ya ittifaka katılmaları için resmi davetin yapılıp yapılmaması olasılığını sordu.

‘ÇABALIYORUZ’

ABD’li yetkili, iki ülkenin NATO’ya üye olması konusunda Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki sorunlarda yakın zamanda olumlu bir çözüm olacağından umutlu olduğunu belirtti. Yetkili, ABD’nin tarafları Madrid’deki NATO zirvesinden önce aynı düzlemde buluşturmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

‘FİNLANDİYA VE İSVEÇ, NATO’YU GÜÇLENDİRECEK’

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, hukukun üstünlüğünü savunan gelişmiş iki demokrasi şeklinde tanımladığı İsveç ve Finlandiya’nın NATO’yu bir değerler ittifakı olarak güçlendireceklerini vurguladı.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in politikalarıyla ilgili bazı endişelerini gündeme getirdiğini hatırlatan Donfried, "NATO Genel Sekreteri’nin de altını çizdiği Türkiye’nin ‘terörizmle’ ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz. Üç ülkeyi tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini gidermeye yönelik bir yol bulunması konusunda birlikte çalışmaya teşvik etmeyi sürdürüyoruz" dedi.

Oturumda konuşan Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakanı Yardımcısı Celeste Wallander da Pentagon’un iki ülkenin NATO üyeliği konusundaki bakış açısını paylaştı.

Her iki ülkenin dış politikalarının güçlü bir demokrasi anlayışına dayandığının altını çizen Amerikalı yetkili, Savunma Bakanlığı’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin ittifakın askeri etkinliği üzerinde olumlu bir etkisi olacağından emin olduğunu vurguladı. Wallander, iki ülkenin Amerika’nın değerlerini paylaşan ve NATO’yu kuran antlaşmanın idealleriyle uyumlu gelişen demokrasiler olduğunu belirtti.

MADRİD’DE NATO ZİRVESİ

NATO liderleri 28 Haziran’da İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya gelecek.

Zirvenin en önemli gündem maddesi İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka üyelik başvuruları olacak.