İsveç'te hayvanat bahçesinden kaçan üç şempanze öldürüldü

İsveç'te hayvanat bahçesinden kaçan üç şempanze öldürüldü
İsveç'te bir hayvanat bahçesinden kaçan üç şempanzenin "elde yeterli sakinleştirici bulunmadığından" öldürüldüğü açıklandı. Dördüncü şempanzenin ise vurularak yaralandığı belirtildi. Hayvanat bahçesi hakkında şikayetler de yapıldı.

Artı Gerçek- İsveç medyası Furuvik şehrinde bulunan hayvanat bahçesindeki kafeslerinden kaçan üç şempanzenin öldürüldüğünü duyurdu.

Furuvik hayvanat bahçesi sözcüsü Annika Troselius, şempanzeleri yeterli yatıştırıcıya sahip olunmaması nedeniyle hayvanat bahçesi sınırları içinde vurmak zorunda kaldıklarını açıkladı.

Şempanzelerin güçlü ve tehlikeli hayvanlar olduğunu söyleyen Troselius birinci önceliklerinin insanların yaralanmaması olması nedeniyle şempanzeleri öldürdüklerini savundu.

VURULAN ŞEMPANZELERDEN BİRİ YARALI

Çarşamba günü yaşanan olayı anlatan Troselius ilk önce üç şempanzenin kafeslerinden kaçtığını ve bunlardan ikisinin vurularak öldürüldüğünü diğerinin ise kendiliğinden kafesine döndüğünü söyledi.

Ardından iki şempanzenin daha kaçma girişiminde bulunduğunu, Bunlardan birinin öldüğünü, diğerinin de yaralandığını açıkladı. Yaralı şempanzeye müdahale edemediklerini de söyledi.

İsveç SRT kanalı hayvanata bahçesi sınırlarında başka kaçak şempanzeler de olduğunu belirtirken şempanzelerin kafeslerinden nasıl kaçtığı henüz tespit edilemedi.

POLİS SORUŞTURMA BAŞLATTI

İsveç medyası polisin Hayvan Refahı Yasası'nın olası bir ihlali olup olmadığını belirlemek üzere hayvant bahçesi hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Furuvik hayvanat bahçesi, başkent Stockholm'ün 165 kilometre kuzeyindeki Gavle şehrinin yakınında. Hayvanat bahçesi, toplam yedi şempanzeye ev sahipliği yapıyordu. Bir eğlence parkının parçası olan hayvanat bahçesinin internet sitesine göre, burası aynı zamanda İskandinav ülkelerindeki tek primat araştırma istasyonu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar