İtalya'da Airbnb'ye 780 milyon euroluk vergi cezası

İtalya'da Airbnb'ye 780 milyon euroluk vergi cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de de hükümetin denetim getirmek istediği Airbnb'ye İtalya'da vergi cezası kesildi. Kira gelirinin yüzde 21'inin hükümete ödenmesini öngören yasanın delindiği gerekçesiyle, şirketin İrlanda'daki Avrupa merkezinin 779.5 milyon eurosuna el konacak.

Artı Gerçek - İtalya'nın Milano kentindeki bir yargıç, kısa dönemli ev kiralama şirketi Airbnb'ye 779.5 milyon euroluk vergi cezası kesti. Airbnb, kira vergisi konusundaki İtalyan yasalarını delerek vergi kaçırmakla suçlanıyor. Karar, şirketin İrlanda'daki Avrupa merkezinin 779.5 milyon eurosuna el konmasını öngörüyor.

Milano savcılığından yapılan açıklamaya göre, vergi kaçakçılığını kapsayan 2017-2021 arasında Airbnb'de idari görevlerde bulunan üç kişiye de ayrıca soruşturma açıldı.

İTALYAN YASALARI NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

İtalyan yasalarına göre, Airbnb gibi kısa dönemli ev kiralama şirketleri, kiralık evlerin sahiplerinin kazandığı paranın yüzde 21'ini doğrudan vergi olarak ödemek zorunda. Airbnb bu kurala 2022 yılında karşı çıkarak mahkemeye gitmiş, İtalya'nın vergi yasalarının 27 üyeli Avrupa Birliği'nin (AB) "hizmet sağlama özgürlüğü" ilkesini ihlal ettiğini savunmuştu. AB Adalet Divanı ise aralık ayında İtalyan hükümetinin lehine karar vermiş ve şirketin İtalyan yasalarına uyması gerektiğine karar vermişti.

'3.7 MİLYAR DOLARLIK VERGİ ÖDENMEDİ'

İtalya'daki davada da savcılar, Airbnb'nin bu kuralı ihlal ettiğini ve ev sahiplerinden 3.7 milyar dolarlık vergi kesip hükümete ödemiş olması gerektiğini savundu.

AIRBNB: ŞAŞIRDIK

Airbnb ise bu nedenle kesilen 779.5 milyon dolarlık cezaya tepki gösterdi. BBC'ye konuşan Airbnb sözcüsü Christopher Nutly şaşırdıklarını ve hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Nutly, şirketin Avrupa merkezinin haziran ayından bu yana İtalyan vergi dairesi ile yaşanan sorunu çözmeye çalıştığını söyleyerek, temyize gidebileceklerini belirtti.

META VE NETFLIX'E DE SORUŞTURMA AÇILDI

İtalya'da yetkililer son yıllarda Airbnb gibi büyük şirketlerin vergi ödeme biçimlerini giderek faha sıkı incelemeye tabi tutuyor. Ülkede Meta ve Netflix'e de vergi soruşturmaları açılmış durumda.

İTALYA'DA GÜNLÜK KİRALIK EVLER İÇİN 'ULUSAL KOD' PLANLANIYOR

İtalya'da 2008'den beri faaliyet gösteren Airbnb ise özel olarak tartışma konusu. Floransa gibi turistik kentlerin merkezlerinde yerel halkın yüksek kiralar nedeniyle barınma sorunu yaşadığı ve dair bulamadığı gerekçesiyle Airbnb yasaklanmıştı. İktidar ortağı Forza Italia Partisi ise kısa dönemli kiralamalar için bir ulusal kimlik kodu sistemi getirmek istediklerini açıklamıştı. Başbakan yardımcısı ve Forza Italia lideri Antonio Tajani, "Bu kod, daireleri beyanda bulunmadan kiralayanların elde ettiği gelirleri ortaya çıkaracak" demişti. Bu yöntemin, İtalya'nın vergi liderini 1 milyar dolar artıracağı belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar