İtalyan mafya üyesi 17 yıl sonra pizza ustası olarak çalışırken yakalandı

İtalyan mafya üyesi 17 yıl sonra pizza ustası olarak çalışırken yakalandı
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya'da 30 yıllık firardan sonra yakalanan mafya lideri Matteo Messina Denaro'nun ardından bir tutuklama haberi daha geldi. Interpol, Fransa'da pizza ustası kılığında gizlenen mafya üyesi Edgardo Greco'nun 17 yıllık firardan sonra yakalandığını duyurdu.

Artı Gerçek - İtalya'da Stefano ve Giuseppe Bartolomeo kardeşleri öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve ülkenin en güçlü mafya örgütlerinden biri olan Ndrangheta'ya mensup Edgardo Greco Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) Fransız yetkililerle ortak operasyonu sonucu yakalandı. Fransa'nın Saint-Etienne kentinde bir restoranda pizza ustası olarak çalışan Greco, yaklaşık 17 yıldır aranıyordu. 63 yaşındaki Greco'nun, 2021'de Paolo Dimitrio takma adıyla 'Caffe Rossini Ristorante' adında bir pizza restoranını işlettiği de ortaya çıktı.

'HAYALLERİNİN RESTORANINI' AÇMIŞ

Fransız makamları, dün sabah erken saatlerde gözaltına alınan Greco'nun Lyon'da çıkarıldığı savcılık tarafından tutuklandığını duyurdu. Edgardo Greco'nun bir zamanlar işlettiği 'Caffe Rossini Ristorante'nin Facebook hesabında paylaşılan gönderilerde, restoranın açılışının yerel basında yer bulduğu görülüyor. O tarihte açılışla ilgili Le Progres gazetesinde yer alan haberin başlığı ilgi çekici: 'Paolo Dimitrio hayallerinin restoranını açıyor'.

resim.jpg

Interpol'ün 'tehlikeli bir kaçak' diye nitelediği Greco, 90'lı yılların başına damgasını vuran Pino Sena ve Perna Pranno çeteleri arasındaki mafya savaşı sırasında Emiliano Mosciaro'yu öldürmeye teşebbüsle de suçlanıyordu. Yetkililer, 'Ndrangheta'nın İtalya'nın en kapsamlı ve güçlü mafya grubu olarak kabul edildiğini, dünya çapında faaliyet gösterdiğini ve Güney Amerika'dan Avrupa'ya giden kokain ticaretiyle güçlü bağları olduğunu belirtti.

CESETLER HİÇBİR ZAMAN BULUNAMADI

İtalyan polisine göre, Bartolomeo kardeşler ocak 1991'de bir balık deposunda demir sopalarla dövülerek öldürüldükten sonra asit bidonuna atıldıkları için cesetleri hiçbir zaman bulunamadı. Kardeşlerin, mafya kontrolündeki bölgelerde işlerini genişletmeye çalıştıkları için öldürüldüğü düşünülüyor. Bartolomeo kardeşlerin öldürülmesi 'Ndrangheta' için bir dönüm noktası oldu. Bu olaydan sonra, kan bağıyla birbirine bağlı olan birçok mafya patronu aile üyeleri aleyhine muhbir oldu ve yetkililerin düzinelerce mafya üyesini tutuklamasının yolunu açtı.

MAFYA OPERASYONLARI SÜRÜYOR

İtalyan polisi geçen hafta, güney Calabria'nın geniş bir bölgesine hakim olan 'Ndrangheta mafyasını dağıtmış ve 250 milyon euro'yu (yaklaşık 5 milyar türk Lirası) aşan varlıklara el koymuştu.

Yaklaşık 17 yıl önce sahte sağlık raporuyla tutulduğu cezaevinden kaçmayı başaran Greco'nun tutuklanmasından önce İtalyan polisi geçen Sicilya'daki Cosa Nostra mafyasının en kötü şöhretli liderlerinden biri olan ve 30 yıllık firardan sonra yakalanan Matteo Messina Denaro'yu yakalayarak cezaevine göndermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar