İtalya'da yakalanan mafya liderinin evinde gizli oda bulundu

İtalya'da yakalanan mafya liderinin evinde gizli oda bulundu
30 yıl firari olarak yaşadıktan sonra kemoterapi kliniğinde yakalanan mafya lideri Matteo Messina Denaro'nun evinde gizli bir oda ortaya çıktı. Odada değerli taşlarla birlikte, daha önce örgüte ait gizli belgelerin tutulduğu sanılan boş kutular bulundu.

Artı Gerçek - İtalya'da yaklaşık 30 yıl polisten kaçtıktan sonra kemoterapi için gittiği klinikte yakalanan Sicilyalı mafya lideri Matteo Messina Denaro'nun yaşadığı ev ve gizli sığınağı bulundu. Denaro'nun evinde yapılan aramada, bir gardırobun arkasındaki gizli geçitle girilen odada kıymetli taşların yanı sıra boş kutular ele geçirildi.

Meşhur Sicilya Mafyası Cosa Nostra'nın liderlerinden biri olan Matteo Messina Denaro'nun örgüte ait gizli belgeleri bu kutularda tuttuğu, Denaro yakalandıktan sonra ise işbirlikçileri tarafından kutuların boşaltıldığı sanılıyor.

GİZLİ ODADA DEĞERLİ TAŞLAR BULUNDU

Kanser hastası Denaro, Palermo'da kemoterapi görmek için gittiği özel bir klinikte yakalandıktan sonra güvenlik güçleri soruşturmayı derinleştirdi. Tutuklandığı sırada Denaro'nun yanında bulunan çantadaki araba anahtarından, firari mafya liderinin son altı ayını geçirdiği sanılan eve ulaşıldı.

Doğum yeri Castelvetrano yakınlarındaki Campobello di Mazara kasabasında bulunan apartman dairesine baskın düzenlendi. Yapılan aramada örgüte ait belge veya silaha rastlanmazken, evin 300 metre yakınında tespit edilen bir başka adrese de baskın düzenlendi. Burada, Denaro'nun çok düşkün olduğu bilinen lüks kıyafetler ve mobilyalar ve pahalı parfümlerin yanında iki cep telefonu ve Viagra hapları bulundu.

Ayrıca bir gardırobun arkasında gizli bir geçit ve buradan girilen bir oda olduğu da tespit edildi. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, söz konusu gizli odada 'önemli miktarda' değerli taş bulundu. Çok sayıda boş kutunun da ele geçirildiği odada, Denaro'nun yakalanmasından önce Cosa Nostra'ya ait gizli belgelerin tutulduğu tahmin ediliyor.

HER İKİ EV DE MAFYAYLA BAĞLANTILI İSİMLERİN

Basına sızan bilgilere göre her iki ev de mafyayla bağlantılı isimlere ait. Denaro, sahte kimliğinde kullandığı isim olan Andrea Bonafede adıyla geçen yıl satın alınan evde yaşıyordu. Eski bir mafya liderinin yeğeni olan Bonafede, polis sorgusunda evi Denaro'nun parasıyla satın aldığını itiraf etti.

Sığınak olarak kullanıldığı sanılan gizli odanın bulunduğu evse Denaro'ya yakın olduğu belirtilen ve mafya suçlamalarıyla yargılandıktan sonra beraat eden Errico Risalvato'ya ait olduğu tespit edildi.

GIYABINDA ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Matteo Messina Denaro, Cosa Nostra'nın kanlı suikastlara ve bombalı saldırılara imza attığı 1990'lı yılların baş aktörlerindendi. İtalya’nın en vahşi cinayetleri arasında sayılan bir mafya itirafçısının 12 yaşındaki oğlunun kaçırılması, iki yıl rehin tutulması ve ardından öldürülerek asitle yok edilmesinde; mafyayla mücadele savcıları Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’ya düzenlenen suikastlarda ve bombalı saldırılardaki rolü nedeniyle Denaro, ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Cosa Nostra’nın kanlı saldırılarla doğrudan devleti hedef aldığı bu katliamlar döneminin son lideri Matteo Messina Denaro'nun tutuklanmasıyla bir dönemin kapandığı görüşü hakim. Messina Denaro'nun yakalanmasıyla mafya ve mafyayla mücadele bitmese de katliamlar dönemi mafyasının elebaşları bitmiş sayılıyor.

Denaro şu an L'Aquila kentindeki yüksek güvenlikli bir cezaevinde tecrit altında tutuluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar