Kassam Tugayları Sözcüsü: Yabancı esirlerin bazıları bırakılacak

Kassam Tugayları Sözcüsü: Yabancı esirlerin bazıları bırakılacak
Yayınlanma:
A+ A-
Hamas'a bağlı İzzettin el- Kassam Tugayları, bazı yabancı esirleri Gazze'de tutmak istemedikleri için serbest bırakacaklarını açıkladı. Sözcü Ebu Ubeyde, "İsrail'in İzzeddin Kassam'ın tuttuğu bir esire ulaşmasının mümkün olmadığını" söyledi.

Artı Gerçek - Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yayımladığı video mesajında İsrail'in ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde tutulan İsrailli ve yabancı uyruklu esirler hakkında konuştu.

Ebu Ubeyde, çeşitli ülkelerden de gelen talepler üzerine ellerindeki bazı yabancı esirleri Gazze'de tutmak istemedikleri için yakında serbest bırakacaklarını aracılara bildirdiklerini söyledi.

İSRAİL'İ YALANLADI: ESİRLERE ULAŞMALARI MÜMKÜN DEĞİL

İsrail'in esir alınan bir kadın askerini kara operasyonuyla kurtardığı yönündeki açıklamasını yalanlayan Ebu Ubeyde, "İsrail'in İzzeddin Kassam'ın tuttuğu bir esire ulaşmasının mümkün olmadığını" bunun Gazze Şeridi'nde başka grupların ya da şahısların tuttuğu esirlerden biri olabileceğini belirtti.

Ebu Ubeyde, "(Başbakan) BEnyamin Netanyahu, eğer bir esiri bir aylık savaştan sonra serbest bırakmakla övünüyor ve kutluyorsa Gazze'deki kalan esirleri bu yöntemle kurtarması 20 yıl sürer." ifadelerini kullandı.

'İSRAİL'E AİT 4 ASKERİ ARACI İMHA ETTİK'

Öte yandan silahlı grup, Gazze'nin doğu tarafından giren dört İsrail askeri aracını pusuya düşürerek imha ettiğini duyurdu.

Kassam Tugaylarının Telegram sayfasından yapılan açıklamada, “Mücahitlerimiz, Gazze’nin doğusundaki Cuhr ed-Dik bölgesine giren İsrail askeri araçlarını sağlam bir pusuya düşürdü." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İsrail ordusuna ait 3 aracın "Yasin 105" roketleriyle imha edildiği, yanan araçlara müdahale için gelen dördüncü aracın da aynı şekilde hedef alınarak kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Grup üyelerinin, pusu kurulan bölge İsrail tarafından havan toplarıyla bombalanmadan önce kayıp vermeden güvenli şekilde alandan çekildiği belirtildi.

İSRAİL İKİ ASKERİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURMUŞTU

Bu açıklamadan hemen önce İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda iki askerinin öldürüldüğünü duyurmuştu.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze’yi 7 Ekim’den bu yana yoğun bombardımana tutarken, 29 Ekim’de sınırlı kara harekatına başladığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar