Dünya liderlerinden Erdoğan'a tebrik mesajları

Dünya liderlerinden Erdoğan'a tebrik mesajları
Yayınlanma:
A+ A-
Resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu önde bitiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çeşitli dünya liderleri tebrik göndermeye başladı. Erdoğan'ı ilk kutlayanlar Katar ve Macaristan oldu.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu resmi olmayan sonuçlara göre önde bitiren Cumhur İttifakı'nın adayı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a dünya liderlerinden kutlama gelmeye başladı.

KATAR EMİRİ: KARDEŞİM ERDOĞAN'A YENİ DÖNEMİNDE BAŞARILAR DİLERİM

Katar Emiri Tamim bin Hamad el Tani, Twitter’dan paylaştığı mesajında, Erdoğan’ı tebrik etti, “Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, zaferin için seni tebrik ederim ve yeni döneminde başarılar dilerim” dedi. Katar Emiri, “iki ülkenin güçlü ilişkilerinin daha da gelişmesi” temennisinde bulundu.

TRT Haber’e konuşan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “KKTC Cumhurbaşkanı olarak Türkiye’deki iradeyi tebrik ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferini kutluyorum. Milli siyasetin devamı bakımından bu seçimin sonucu önemliydi. Türk ulusuna hayırlı olsun" dedi.

MACARİSTAN BAŞBAKANI ORBAN: TARTIŞMASIZ SEÇİM ZAFERİ

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Erdoğan ile birlikte fotoğrafına yer vererek "Başkan Erdoğan'ı tartışmasız seçim zaferinden dolayı tebrik ederiz! Tebrikler, Sayın Cumhurbaşkanı!" ifadesini kullandı.

SUUDİ ARABİSTAN KRALI VE VELİAHT PRENS'DEN TEBRİK TELGRAFI

Suudi Arabistan Kralı Selman, Erdoğan'a bir tebrik telgrafı göndererek, "Sayın Erdoğan'a yeniden seçilmesi vesilesiyle, en içten tebriklerimizi göndermekten mutluluk duyuyor, başarı ve refah diliyoruz. Her alanda güçlendirmeye ve geliştirmeye çalıştığımız kardeşlik ilişkilerini bu vesileyle övüyoruz" dedi.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da benzer bir tebrik telgrafı göndererek Edoğan'ı tebrik etti.

KUVEYT EMİRİ'NDEN İLİŞKİLERİN İLERLEMESİ TEMENNİSİ

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da Erdoğan'a tebrik mesajı gönderdi.Kuveyt resmi ajansı KUNA'da yer alan habere göre Emir Şeyh Nevvaf, mesajında Erdoğan'a başarı dileyerek iki dost ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha fazla ilerlemesi temennisinde bulundu. Öte yandan Kuveyt Başbakanı Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah da Erdoğan'a tebrik mesajı yollayarak, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etti.

FİLİSTİN VE LİBYA ULUSAL BİRLİK HÜKÜMETİ'NDEN TEBRİK

Libya'nın geçici Ulusal Birlik Hükümeti'nin şu anki başbakanı olan Abdulhamid Dibeybe de Erdoğan'a tebriklerini iletti. Dibeybe Erdoğan'ın "seçim zaferinin" Türk halkının cumhurbaşkanının başarılı proje ve politikalarına olan güveninin tazelenmesi olduğu" yorumunu yaptı. Libya Başbakanlığına ait resmi Facebook sayfası "Hukumetina"da yayımlanan tebrik mesajında Dibeybe, "Kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bir dönem daha Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı için tebrik ediyorum. Türk halkı Erdoğan’a olan güveni ve projelerinin başarısını yeniledi" ifadelerini kullandı.

Filistin Yönetimi'nin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin Erdoğan'ı ve Türkiye halkını "seçim zaferi" nedeniyle kutladığı açıklandı.

IKBY'DEN TEBRİK MESAJI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden Türkiye Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle kutluyorum. Türkiye ile Kürdistan Bölgesi ve Irak arasındaki bağları daha da ileriye götürmek için birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum" dedi.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ediyorum. Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki işbirliğimizi sürdürmeyi ve ikili bağları genişletmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: BİRLİKTE ÇALIŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYROUZ

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Yeniden seçilmesinden dolayı Erdoğan'ı tebrik ediyor, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı daha da geliştirmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz" dedi. Bin Zayid, "Türkiye halkı için sürekli ilerleme ve refah diliyoruz" ifadelerini kullandı.

ALİYEV ERDOĞAN'I ARADI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayıp kutladığı açıklandı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Aliyev seçimdeki başarısı nedeniyle kutladığı Erdoğan'ı "en kısa zamanda Azerbaycan'a beklediğini" iletti.

LULA TWITTER'DAN TEBRİK ETTİ

Brezilya'nın solcu lideri Lula da Silva Twitter hesabından yayınladığı mesajla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti. Erdoğan'ı etiketleyerek tebrik eden ve başarı dileyen Brezilya Devlet Başkanı, "Küresel ölçekte barış için ve yoksullukla mücadele için Brezilya'nın ortaklığına güvenebilirsiniz" dedi.

PAKİSTAN BAŞBAKANI'NDAN TEBRİK

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turundaki başarısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı. Şerif, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turundaki başarısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti.

Şerif, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "baskı altındaki Müslümanların güç sütunu ve onların vazgeçilmez hakları için coşkulu bir ses olduğu" yorumunu yaptı.Pakistan ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yukarı yönlü ilerlemeye devam edeceğine işaret eden Şerif, "İki halk arasındaki mükemmel kardeşlik doğrultusunda stratejik ortaklığımızı daha da derinleştirmek için (Erdoğan) onunla çalışmayı dört gözle bekliyorum" ifadelerine yer verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar