Kopenhag'ın simge binasında yangın: 'Ejderha Kulesi' çöktü

Kopenhag'ın simge binasında yangın: 'Ejderha Kulesi' çöktü
Danimarka'nın başkentinde 17. yüzyılda inşa edilen ve kuzey Avrupa Rönesansı'nın en özellikli yapılarından biri olan eski borsa binasında yangın çıktı. Restorasyon sırasında çıkan yangında, ünlü 'Ejderha Kulesi' çöktü.

Artı Gerçek - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın en ikonik yapılarından biri olan Eski Borsa binasında restorasyon sırasında büyük bir yangın çıktı. 17. yüzyılda inşa edilen yapının simgesi olan ve restorasyon çalışmasının yürütüldüğü ünlü 'Ejderha Kulesi' çöktü.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yaklaşık 56 metre uzunluğunda olan dört ejderhanın kuyruğunun iç içe geçmiş şekilde tasarlanan kuleden alevlerin yükseldiği görülüyor.

Danimarka Parlamentosu'na ev sahipliği yapan Christiansborg Sarayı'nın hemen yanındaki binadan yükselen duman, Kopenhag üzerinde yayılıyor.

kopenhag2.jpg

ÜNLÜ TABLOLAR ÇIKARILIYOR

Danimarka basını, binadaki büyük ve tarihi tabloların yangının yayılması riskine karşı dışarı çıkarıldığını yazdı.

Hollanda Rönesansı döneminde inşa edilen ikonik bina, uzun süredir Danimarka Borsası olarak hizmet vermiyordu. Ancak bina, Danimarka Ticaret Odası'na ev sahipliği yapıyordu. Oda'nın sosyal medya hesabından, "Korkunç bir görüntü ile karşı karşıyayız. Borsa yanıyor" denildi.

kopenhag.jpg

Yangın sırasında binada restorasyon çalışması yapıldığı belirtildi. Kopenhag polisi de halktan kentin tarihi merkezine girilmemesini istedi.

kopenhag5.jpg

EN TURİSTİK NOKTALARDAN BİRİ

17'inci yüzyılda inşa edilen 'Børsen' binası, Hollanda Rönesansı'nın en tanınmış örneklerinden biri. Kopenhag'ın merkezinde, Slotsholmen adasında ve Christiansborg Sarayı'nın yanında bulunan yapının kulesi, Danimarka'nın en turistik noktalarından biriydi.

kopenhag3.jpg

Dört ejderhanın kuyruklarının birleşmesiyle yükselen kule 56 metre uzunluğundaydı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar