Kremlin: İngiltere'nin Kiev'e göndermeyi planladığı tanklar yanacak

Kremlin: İngiltere'nin Kiev'e göndermeyi planladığı tanklar yanacak
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Deflet Başkanlığı Kiev güçlerine İngiltere'nin göndermeyi planladığı tankların "diğerleri gibi yanacağını" söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov iki gün önce Dnipro kentinde onlarca kişinin öldüğü apartmanı Rusya'nın vurmadığını da iddia etti.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanlığı İngiltere'nin Ukrayna'ya tank gönderme planına çok sert yanıt verdi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov "Rusya karşıtı hedeflerine ulaşmak için bu ülkeyi bir araç olarak kullanıyorlar. Bu tanklar yanıyor ve (İngiltere'nin göndermeyi planladığı tanklar da) diğerleri gibi yanacak" dedi.

İNGİLTERE 14 ADET CHALLENGER 2 TANKI GÖNDERECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Peskov İngiltere ve Polonya'nın Ukrayna'ya göndereceği yeni gelişmiş silahların savaşın gidişatını değiştirmeyeceğini de savundu. Rusya'nın geçen yıl 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı askeri saldırın ardından ABD ve müttefikleri Kiev'e on milyarlarca dolar değerinde füze sistemleri, İHA'lar, zırhlı araçlar ve iletişim ekipmanları sağladı. İngiltere cumartesi günü yaptığı açıklamada ilerleyen haftalarda Kiev güçlerine diğer gelişmiş silahların yanı sıra 14 adet Challenger 2 tankı göndereceğini ilan etmişti. Polonya da Ukrayna'ya Alman yapımı Leopard 2 tankları bağışlayacağını açıklamıştı. Halihazırda Almanya hükümeti de Kiev'e askeri yardımını Leopard 2 tanklarını da içerecek şekilde genişletmesi konusunda baskı altında.

KREMLİN RUSYA'NIN DNİPRO'DA APARTMANI VURDUĞUNU YALANLADI

Diğer yandan Kremlin Rusya'nın iki gün önce Dnipro (Dinyeper) kentinde bir apartman bloğunu füzeyle vurarak en az 40 kişinin ölümüne, 70'ten fazlasının yaralanmasına yol açtığı suçlamasını da yalanladı. Onlarca kişinin hala kayıp olduğu açıklanmış, Dnipro Belediye Başkanı enkazda hayatta kalan birinin bulunması ihtimalinin çok düşük olduğunu söylemişti.

Ukrayna Hava Kuvvetleri apartmanın Rus yapımı Kh-22 tipi füzeyle vurulduğunu ve bu füzeyi durduracak ekipmanı sahip olmadıklarını duyurmuştu.

Peskov ise gazetecilere yaptığı açıklamada "Rus Silahlı Kuvvetleri konutları veya sosyal altyapı tesislerini vurmuyor. Açık veya gizli askeri hedeflere saldırılar yapılıyor" dedi. Peskov, saldırının Ukrayna'nın "uçaksavar karşı füzelerinin" Rus füzesini engellemesinin sonucu olduğunu da ileri sürdü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar