Kremlin: Putin'in olası Türkiye ziyaretiyle ilgili karar alınmadı

Kremlin: Putin'in olası Türkiye ziyaretiyle ilgili karar alınmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye olası ziyaretiyle ilgili henüz karar alınmadığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Putin'in Akkyu NGS'nin açılışı için 27 Nisan'da Türkiye'ye gelebileceğini söylemişti.

Artı Gerçek - Kremlin'den bugün yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom tarafından inşa edilen Akkuyu Nükleer Santrali açılışı için nisan ayında Türkiye'yi ziyaret edip etmeyeceği konusunda henüz bir karar alınmadığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Putin'in 27 Nisan'daki tören için ziyaret etmesinin mümkün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam ATV’de katıldığı televizyon programında, Mersin'deki santralin açılışına Rusya lideri Vladimir Putin’in katılabileceğini açıklamıştı. Erdoğan, açıklamasında “Nisan'ın 27'sinde bir ihtimal belki sayın Putin de gelecek. Veya birlikte online sistemle bağlanacağız, Akkuyu'nun inşallah ilk adımını atacağız” demişti.

Türkiye ile Rusya arasında 2010’da yapılan devletler arası anlaşmaya göre santralin yapımı ve 20 yıl boyunca işletmesi Rusya Nükleer Atom Kurumu Rosatom’da olacak. Bununla beraber 20 yılın ardından da Akkuyu’nun hisselerinin yüze 51’i Rosatom’da kalacak, ancak santralin kontrolü Türkiye’ye geçecek.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar