Lavrov: Rusya-Türkiye-Suriye üçlü formatına İran da katılacak

Lavrov: Rusya-Türkiye-Suriye üçlü formatına İran da katılacak
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara ile Şam arasında Moskova'nın arabuluculuğunda yapılan görüşmelere Tahran'ın da katılacağını açıkladı. İran'ın bu görüşmelerin dışında bırakılmaktan rahatsız olduğu iddia ediliyordu.

Artı Gerçek - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-Türkiye-Suriye arasında üçlü formatta yürütülen temaslara İran’ın da dahil edilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını söyledi. Moskova’da basın toplantısı düzenleyen Lavrov, "Temaslara Rusya ve İran'ın da eşlik etmesini mantıklı buluyorum" dedi.

'ERDOĞAN'IN İLGİSİNİ DESTEKLİYORUZ'

Rus devlet ajansı Sputnik'in haberine göre Lavrov, "Gerçekten de Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Suriye Devlet Başkanı ile ilişkilerin normalleştirilmesine, genel olarak iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine olan ilgisini destekliyoruz ve buna ilişkin çalışmaları mümkün olan her şekilde geliştirmeye hazır olacağız. Elbette, İran İslam Cumhuriyeti'nin bu işe dahil olması konusunda prensipte anlaşmaya varıldı” diye konuştu.

'KATILIM FORMATLARININ BELİRLENMESİ İÇİN ÇALIŞILIYOR'

Hem Rusya’nın hem de İran ve Türkiye’nin Suriye krizinin çözümü ile ilgilenen ‘Astana Üçlüsüne’ dahil olduklarını hatırlatan Lavrov, "Bu nedenle bundan böyle Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik temaslara Rusya ve İran'ın da eşlik etmesini mantıklı buluyorum. Zamanlama ve belirli katılım formatlarına gelince, askeri yetkililer seviyesinde mi, diplomatlar seviyesinde mi olacak, bunun üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar