Lübnan ordusuyla İsrail güçleri çatıştı: Göz yaşartıcı gaz ve sis bombası atışları yapıldı

Lübnan ordusuyla İsrail güçleri çatıştı: Göz yaşartıcı gaz ve sis bombası atışları yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Lübnan ordusu, askerlerin İsrail güçleriyle karşılıklı göz yaşartıcı gaz ve sis bombası atışları yaptığını açıkladı. Ordu bölgedeki buldozere eşlik eden Lübnan ordusu personeline sis bombası atan İsrail ordusunu "mavi hattı" ihlal etmekle suçladı.

Artı Gerçek - Lübnan ordusu yaptığı açıklamada, Güney Lübnan'ın Bastara bölgesinde İsrailliler tarafından atılan sis bombalarının yol açtığı saldırılara karşılık olarak İsrail güçlerine göz yaşartıcı gaz attığını duyurdu. Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, "İsrailli düşman unsurları geri çekilme hattını ihlal etti ve Bastara bölgesinde geri çekilme hattı olan mavi hattın kuzeyinde İsrail tarafından inşa edilen toprak setleri kaldıran bir buldozere eşlik eden Lübnan ordusu devriyesine sis bombası attı" dendi. "Lübnan devriyesi saldırıya göz yaşartıcı bomba atarak karşılık verdi onları işgal altındaki Filistin topraklarına çekilmeye zorladı" ifadesi kullanıldı.

İSRAİL İSE LÜBNAN'I SUÇLADI

İsrail ordusu ise şiddeti başlatanın Lübnan olduğunu öne sürdü. Ordudan yapılan açıklamada, "Kısa bir süre önce İsrail askerleri, Dov Dağı bölgesinde Lübnan'dan İsrail topraklarına Mavi Hattı geçen bir mühendislik aracının kepçesini tespit etti. Bunun üzerine askerler isyan dağıtıcı araçlar kullandı.Araç Lübnan topraklarına geri döndü" dendi.

UNIFIL: DURUMU İZLİYORUZ

Bölgedeki BM barış gücü UNIFIL'in sözcüsü Andrea Tenenti ise "Bugün bir gerginlik yaşandı. UNIFIL tansiyonu düşürmek ve bir yanlış anlamayı önlemek için taraflarla temas halinde. Şu anda sahadayız, durumu izliyoruz ve bölgeye sükuneti geri getirmeye çalışıyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar