Lula'dan ilk mesaj: Sadece bana oy verenlerin başkanı olmayacağım

Lula'dan ilk mesaj: Sadece bana oy verenlerin başkanı olmayacağım
Aşırı sağcı Jair Bolsonaro ile geçen dört yılın ardından Brezilya'da iktidara dönen solcu lider Lula da Silva, zaferinin ardından birlik mesajı verdi: 215 milyon Brezilyalı için yöneteceğim, sadece bana oy verenler için değil.

Artı Gerçek - Brezilyalılar, aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun dört yıllık iktidarının görülmemiş bir toplumsal kutuplaşmaya, pandemide 700 bine yakın can kaybına ve iklim krizinin derinleştiği bir dönemde Amazon Ormanlarında tahribata yol açmasının ardından, 'yeter' dedi. Devlet başkanlığının ikinci tur seçimlerinde, sandıktan birinci çıkan isim İşçi Partisi lideri Luiz Inacio Lula da Silva oldu.

İLK KEZ YENİDEN SEÇİLEMEYEN BAŞKAN

Bolsonaro, Brezilya tarihine ikinci bir dönem için seçilemeyen ilk devlet başkanı olarak geçti. 2003-2010 arasındaki iktidarına yoksullukla mücadelenin damga vuran, bir yandan da siyasi olduğunu savunduğu yolsuzluk davalarında yargılanan Lula ise devlet başkanlığına geri dönmüş oldu.

KİM NE KADAR OY ALDI?

Brezilya Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi açıklamasına göre, Lula seçimlerde yüzde 50.9 oranında oyla ipi göğüsledi. İlk turda anketlerin beklentisinin üzerine çıkmış olan Bolsonaro ise yüzde 49.1'de kaldı. Lula, devlet başkanlığını 1 Ocak 2023'te devralacak.

BOLSONARO YENİLGİYİ HÂLÂ KABUL ETMEDİ

Bolsonaro'nun yenilgiyi henüz kabul etmemesi ise dikkat çekti. Seçim sonuçlarının netleşmesi sonrası Sao Paulo'da binlerce destekçisine seslenen Lula, "Şu ana kadar Bolsonaro beni arayıp zaferimi tanımadı. Arayıp aramayacağını veya zaferimi tanıyıp tanımayacağını bilmiyorum" dedi.

Ülkenin seçim sisteminin hileye açık olduğu yönünde geçen yıl temelsiz iddialar ortaya atan Bolsonaro'nun kampanya ekibinden bir isim, pazartesi gününe kadar kamuoyuna açıklama yapılmayacağını söyledi. Aşırı sağcı lidere yakın milletvekillerinden Carla Zambelli ise yenilgiyi kabul ederek "Size söz veriyorum. Lula'nın tahayyül edebileceği en büyük muhalefet olacağım" dedi.

'SADECE BANA OY VERENLERİN BAŞKANI OLMAYACAĞIM'

Lula'nın ise zafer konuşmasında birlik vurgusu yapması dikkat çekti. Eski bir metal işçisi, sendika lideri ve 20 yıl önce ülkenin işçi sınıfından gelen ilk devlet başkanı olan Lula, gazetecilerle sohbetinde ülkeyi yeniden birleştireceğini söyledi.

The Guardian'ın aktardığına göre, 77 yaşındaki lider "Yeni bir barış, sevgi ve umut dönemi yaşayacağız" dedi. "215 milyon Brezilyalı için yöneteceğim, sadece bana oy verenler için değil" diyen Lula, "İki Brezilya yok. Biz bir ülkeyiz, bir halkız, büyük bir ulusuz. Bölünmüş ve daimi bir savaş halindeki bir ülkede yaşamak kimsenin çıkarına değil" ifadelerini kullandı.

'ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ GERİ ALIYORUZ'

Lula'nın destekçileri sokaklarda kutlama yaparken, 62 yaşındaki Joe Kallif "Hayalimiz gerçekleşiyor. Özgür olmaya ihtiyacımız var. Brezilya çok tehlikeli bir yerdi ve şimdi özgürlüğümüzü geri alıyoruz. Son dört yıl korkunçtu" dedi.

'BOLSONARO KÖTÜ BİRİSİ'

19 yaşındaki Gabrielly Soares ise Lula'nın zaferi için "Toplumun en alt seviyesindekilerle ilgilenen birisinin iktidarda olması anlamına geliyor" dedi. Soares, "Bolsonaro kötü birisi. Başkaları için en ufak bir empati veya dayanışma göstermiyor. Başkan olarak devam edemez" tepkisini gösterdi.

PUTİN VE BIDEN DA TEBRİK ETTİ

Lula'ya Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández ve Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador'un yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden'dan tebrik geldi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar