Yoksulluğu gerileten eski sendika lideri: Lula da Silva kimdir?

Yoksulluğu gerileten eski sendika lideri: Lula da Silva kimdir?
Brezilyalılar, aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro'nun dört yıllık iktidarından sonra dümeni bir kez daha sola kırdı. Peki, yeniden devlet başkanı seçilen İşçi Partisi lideri Lula da Silva kimdir?

Artı Gerçek - Brezilya'da solun adayı olarak yeniden devlet başkanı seçilen Luiz Inácio Lula da Silva, eski bir sendika lideri ve metal işçisi olmasıyla dikkat çekiyor. Brezilya İşçi Partisi'nin kurucu üyelerinden biri. 2003-2010 arasında iki dönem devlet başkanlığı yaptı; hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle bir önceki seçimden önce hapse atılsa da, suçlamaların siyasi olduğu yönündeki mahkeme kararıyla yeniden aday olmasının önü açıldı.

YOKSULLUKLA MÜCADELE İÇİN 'HAYATIMIN MİSYONU' DİYOR

Lula'nın ilk kez devlet başkanı seçildiği 2003'te görevi devralırken yaptığı konuşmaya şu sözleri damga vurmuştu: "Eğer görev süremin sonunda bütün Brezilyalılar kahvaltı etme, öğle ve akşam yemeği yeme şansını bulabilirsem, hayatımın misyonunu tamamlamış olacağım."

Devlet başkanlığına da, başta Bolsa Família ve Fome Zero (Sıfır Açlık) olmak üzere, yoksulluk, açlık ve eğitimsizlikle mücadele amaçlı kapsayıcı hükümet programları damga vurdu. Ülkenin işçi sınıfının koşullarını iyileştirmeye yönelik programları sayesinde, 40 milyonu aşkın Brezilyalı yoksulluğun pençesinden kurtuldu.

BREZİLYA'NIN İTİBARINI ARTIRDI

Lula, uluslararası siyasette de Brezilya'nın itibarını artıran hamleleriyle hatırlanıyor. İran'ın nükleer krizde Batı'yla uzlaşması için arabuluculuk girişimleri, iklim krizi konusunda sesini yükseltmesi ve uluslararası dengelerde Brezilya'nın ağırlığını ciddi biçimde artırmasıyla dikkat çekti.

YARGILANMA SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Brezilya tarihinin en popüler siyasetçilerinden biri olmasına rağmen, yönetimine yolsuzluk skandalları damga vurdu. 2017'de, sonradan Jair Bolsonaro'nun hükümetinde Adalet Bakanı olacak federal yargıç Sergio Moro'nun verdiği kararla, para aklama ve yolsuzluk suçlarından hapis cezası aldı.

Lula, suçlamaların siyasi olduğunu ve 2018 seçimlerine katılmasını engellemek amacıyla ortaya atıldığını savundu. Ancak Brezilya tarihinin en tartışmalı davalarından biri olan bu yargılama sonrasında, 2018'de tutuklanarak 580 gün hapis yattı. Aşırı sağcı Bolsonaro'nun kazandığı 2018 seçimlerinde de, Brezilya'nın 'temiz devlet' yasası gereği aday olamadı.

Kasım 2019'da ise Yüksek Federal Mahkeme Lula hakkında yolsuzluk davalarından verilen hükümlerin 'yargılandığı mahkemenin yetkisiz' olması nedeniyle iptal edilmesine onay verdi. Üçe karşı sekiz oyla alınan karar Lula hakkındaki davaların düştüğü anlamına gelmese de, 2022 seçimlerinde aday olmasının önünü açtı.

YENİ DÖNEMDE VAATLERİ NE?

Lula, Bolsonaro'ya karşı seçim kampanyasında da ülkedeki yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmayı, iklim kriziyle mücadele etmeyi ve Amazon yağmur ormanlarını daha iyi korumak için önlemler almayı, Brezilya'nın dünyayla ilişkilerini düzelterek bölgesel liderliği yeniden üstlenmeyi vaat etti.

KANSERİ YENDİ

40 yıldır sigara tiryakisi olan Lula'nın 2011'de, boğaz kanseri teşhisi konması sonrasında kemoterapi gördüğü de biliniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar