Macron bu kez de su sorununa el attı: Protestolar sürüyor

Macron bu kez de su sorununa el attı: Protestolar sürüyor
Yayınlanma:
A+ A-
Aylardır emeklilik düzenlemesi karşıtı eylemlerle sarsılan Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron, bu kez de ülkedeki kuraklık sorununa el attı. Tarım arazileri için yapay su havzaları inşa edilmesini öngören plana çevreciler karşı çıkıyor.

Artı Gerçek - Fransa'da emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkaran ve emekli olmak için gerekli gün sayısını da artıran yasanın kopardığı fırtına henüz durulmamışken, tepkilerin odağındaki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu kez de 'su sorununa' el attı. "Protestoların emeklilik düzenlemesini veya diğer politika değişikliklerini durdurmayacağını" söyleyen Macron'un bu seferki planı, geçen yıl kayıtlara geçen en kurak yazını geçiren ülkede, suyun nasıl yeniden kullanılacağı, nasıl paylaşılacağı ve sızıntıların nasıl önleneceği dahil olmak üzere 50 başlık altında belirlenen çeşitli önlemleri içeriyor.

Avrupa'nın en büyük tarım üreticisi olan Fransa'da yaşanan kuraklık nedeniyle dev su depolarının inşa edilmesi planlanıyor. Çiftçiler, bu yaz rekoltenin düşmemesi için su havzalarının inşa edilmesine ihtiyaç duyduklarını söylerken çevreciler, yapay su havzalarını 'kamuya ait su kaynaklarına el koyma' şeklinde niteleyerek karşı çıkıyor.

fransa-1.jpg

Fransa'nın güneybatısında bulunan Savines-le-Lac bölgesindeki ziyareti sırasında da protestocuların hedefi olmayı sürdüren Emmanuel Macron'u, ellerinde 'Macron istifa' ve 'Kendin emekli ol, bizimkine dokunma' yazılı dövizlerle karşılayan protestoculara polis müdahale etti. Yerel basın, iki göstericinin gözaltına alındığı açıkladı.

Öte yandan, Macron gazetecilere verdiği demeçte emeklilik tasarısına karşı çıkan sendikalarla hükümetin diyalog hâlinde olduğunu iddia etti. Fransız Cumhurbaşkanı, "Sorunlar olması, durmamız gerektiği anlamına gelmiyor" dedi.

Ülkede yapay su havzalarının inşaatına karşı çıkmak için cumartesi günü düzenlenen gösterilerde çevreciler ve polis arasında yine şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Olaylar sırasında yaralanan iki kişinin yoğun bakımda olduğu açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar