Fransa Macron'a direniyor: Louvre çalışanları eylemlere katıldı, müze ziyarete kapandı

Fransa Macron'a direniyor: Louvre çalışanları eylemlere katıldı, müze ziyarete kapandı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da son yılların en kitlesel seferberliğine neden olan tartışmalı emeklilik yasası konusundaki ısrarını sürdüren Cumhurbaşkanı Macron'a tepkiler sürüyor. Başkent Paris'teki ünlü Louvre Müzesi çalışanları da greve giderek düzenlemeye tepki gösterdi.

Artı Gerçek - Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik yaşını kademeli şekilde 62'den 64'e yükseltmeyi ve emekli olmak için gerekli prim gün sayısını artırmayı öngören düzenlemesine karşı öfke büyüyor. Başbakan Elisabeth Borne'un Ulusal Meclis'te oylamaya yapılmadan tasarıyı yürürlüğe koyacağını duyurmasının ardından tırmanan gerilim kültür sektörü çalışanlarına da sıçradı. Başkent Paris'in dünyaca ünlü müzesi Louvre çalışanları, müzenin girişini kapatarak greve gitti ve eylemlere destek verdi.

'ÇOK YAŞAMAK İÇİN AZ ÇALIŞ'

Fransız basınında yer alan görüntülerde, Genel İş Sendikası (CGT) bünyesindeki kültür çalışanları, ellerinde sendikanın bayraklarıyla müzenin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş piramidin önünde toplandı. Müzenin kapılarının önüne geçerek girişleri kapatan kalabalık, "60 yaşında emeklilik. Çok yaşamak için az çalış", "Geri adım atmayacağız" yazılı pankartlar taşıdı.

Macron'un, tepkilere rağmen, iki Fransız televizyonunun ortak yayınında Bourne'a sahip çıkarak düzenlemeyi savunmayı sürdürmesi tepkileri artırmıştı. Macron yeni emeklilik düzenlemesinin yıl sonunda yürürlüğe girmesini umduğunu da söylemişti.

MACRON'UN AÇIKLAMASININ ARDINDAN GÖSTERİLERE EN AZ 1 MİLYON KİŞİ KATILMIŞTI

Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının ardından sendikalara göre ülkedeki gösterilere 3 milyon 500 bin kişi katılırken, İçişleri Bakanlığı'na göre bu sayı 1 milyon 89 bin kişi olmuştu. Eylemlerine devam eden protestocularla polis arasında zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre 16 Mart'tan bu yana düzenlenen protestolarda en az bin kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar