Macron televizyon röportajında lüks saatini 'yok etti'

Macron televizyon röportajında lüks saatini 'yok etti'
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un tartışmalı emekilik düzenlemelerini televizyonda savunurken lüks saatini çıkarması gündem oldu. Eleştirilerin ardından Cumhurbaşkanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı.

Artı Gerçek - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un çarşamba günü ülkede emekilik yaşını 62'den 64'e çıkaran düzenlemeyi de içeren yeni emekilik yasasını savunmak için verdiği televizyon röportajının ortasında lüks saatini "yok etmesi" sosyal medyada gündem oldu.

Muhalifleri Macron'un röportaj sırasında ellerini masanın altına sokarak lüks saatini çıkarmasının ardınan kimi muhalifleri saatin 80 bin euro kimileri ise en fazla 2 bin 400 euro (yaklaşık 50 bin TL) olduğunu iddia etti. Saatin değeri net olarak bilinmiyor. Fransız basını Bell & Ross marka saatin fiyatının1600 euro ile 2 bin 4000 euro arasında olduğunu yazdı.

Macron'un emekilik düzenlemelerini perşembe günü resmi rakamlara göre 1 milyondan fazla kişi, sendikalara göreyse yaklaşık 3 milyon kişi protesto etmişti.

Radikal sol parti Boyun Eğmeyen Fransa'nın milletvekillerinden Farida Amrani görüntülerin sosyal medyada viral olmasının ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Zenginlerin cumhurbaşkanı adını hiç bu kadar iyi taşımamıştı" yorumunu yaptı.

ELYSEE SARAYI: SAKLAMAK İÇİN ÇIKARMADI

Eleştirilerin ardından Élysée Sarayı ise yaptığı açıklamada Macron'un saatini masaya vurduğunda ses yaptığı için çıkardığını söyledi. Açıklamada " Cumhurbaşkanı saatini saklamak için çıkarmadı, masaya şiddetli bir şekilde çarptığı için çıkardı. Gürültü, sosyal medyada paylaşılan videonun başlamasından sadece birkaç saniye önce net bir şekilde duyuluyor" ifadelerini kullanıldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar