Miçotakis: Türk işgalinin sona ermesi asıl amacımızdır

Miçotakis: Türk işgalinin sona ermesi asıl amacımızdır
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 20:01
A+ A-
Seçildikten sonra ilk resmi yurtdışı ziyaretini Kıbrıs'a gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 'Kıbrıs sorununun çözümünün işgal kuvvetlerinin varlığı ile olmamalı' dedi.

Yunanistan’ın yeni Başbakanı Kiryakos Miçotakis, her başbakanın seçildikten sonra geleneksel olarak Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretinde Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Anastasiadis ile Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı arasında 9 Ağustos’ta yapılacağı açıklanan görüşmenin, Kıbrıs sorununun çözümü için çok önemli olduğunu belirten Miçotakis, kendisinin de "çekimser de olsa iyimserlik beslediğini" belirtti.

TÜRKİYE'NİN KIBRIS'TAKİ VARLIĞINI ELEŞTİRDİ

BBC Türkçe’nin Atina temsilcisi Stelyo Berberakis’in haberine göre Miçotakis, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Kıbrıs sorununun çözümünü öngören müzakerelerin kesildiği yerden başlatılmasından yana olduklarını söyledi. Türkiye’nin adadaki varlığını eleştiren Miçotakis, Türk işgalinin sona ermesinin asıl amaçları olduğunu söyledi:

"Kıbrıs sorununun çözümü, eskimiş garantörlük sistemlerinin devamı ve işgal kuvvetlerinin varlığı ile olmamalı. Türk işgalinin sona ermesi asıl amacımızdır."

Miçotakis, aynı zamada Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlâl ettiğini savunup, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin faaliyetlerine gösterdiği tepkiyi hatırlattı:

"Hiçbir toplumun diğer toplum üzerinde daha fazla imtiyaz hakkı olmaması gerekir. Akıncı ile görüşmemizde birer Kıbrıslı olarak biribirimizle anlaşabileceğimize inanıyorum."

TÜRKİYE'NİN FAALİYETLERİ 'YASA DIŞI' OLARAK TANIMLANDI

Türkiye’nin sondaj çalışmalarıyla ilgili Miçotakis’in görüşlerini tekrarlayan Anastasiadis ise "yasa dışı" olarak tanımladığı faaliyetlere karşı AB ile birlikte hareket edileceğinin sinyallerini verdi:

"Kıbrıs’ın, Yunanistan, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan ve Filistin ile bölgede geliştirdiği yakın ilişkiler, hiçbir ülkeye karşı ortak bir cephe oluşturmayı hedeflemiyor. Komşularımıza da karşı değil bu ilişkiler. Ortak gayemiz, Doğu Akdeniz’de tüm komşu ülkelerin dostluk, barış, istikrar ile, enerji başta olmak üzere her alanda işbirliğini öngörmektedir."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar