Modi'nin Rusya ziyaretinde Putin'den 'imtiyazlı stratejik ortaklık' vurgusu, en yüksek devlet nişanı takdimi

Modi'nin Rusya ziyaretinde Putin'den 'imtiyazlı stratejik ortaklık' vurgusu, en yüksek devlet nişanı takdimi
Batı'nın Rusya yaptırımlarını fırsata çeviren Modi'yi 5 yıl aradan sonra ağırlayan Putin, 'imtiyazlı stratejik ortaklık' vurgusu eşliğinde Aziz Andreas Nişanı'nı takdim etti. Hindistan Başbakanı, Rusya-Ukrayna barış görüşmelerinin başlaması çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Batı'nın Ukrayna Savaşı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımları uygulamak yerine fırsata çeviren Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Rus ham petrolünü ucuza alıp hem kalkınma atağına kalkması hem Batı'ya satması hem de Rusya ekonomisini ayakta tutmasına koşut Moskova seferine çıktı.

Ukrayna Savaşı'nın Şubat 2022'de başlamasından beri ilk kez Moskova'yı ziyaret eden Modi, geçen ay sona eren parlamento seçimleriyle üçüncü kez başbakan koltuğuna oturması sonrası ilk yurtdışı seyahatiniRusya'ya gerçekleştirmiş oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün kucaklayarak karşıladığı Modi'yle bugün de sarmaş dolaş vedalaştı.

DEVLET BAŞKANLIĞI KONUTUNDA ÇAY PARTİSİ

Dün Novo-Ogarevo'daki resmi konutunda 3 saatlik gayriresmi görüşme gerçekleştirdiği Modi'yle çay eşliğinde samimi bir ortamda sohbet eden Putin, bugün Kremlin Sarayı'ndaki resmi görüşmenin ardından Hindistan Başbakanı'na Havari Aziz Andreas Nişanı'nı takdim etti. Rusya'nın en yüksek devlet nişanı olarak bilinen ve ilkin 1698 yılında verilen Aziz Andreas Nişanı, Rusya için üstün hizmette bulunanlara takılıyor.

MODİ: HEM SEVİNÇTE HEM KEDERDE ORTAK

Modi, Hint diasporasıyla buluşmasında "hem sevinçte hem kederde ortak" diye nitelediği Rusya'dan "Hindistan'ın her koşulda yardıma koşan dostu ve güvenilir müttefiki" diye söz etti.

UKRAYNA'DA BARIŞÇI ÇÖZÜM ARAYIŞI İÇİN MODİ'YE TEŞEKKÜR

Kremlin'deki görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, Hindistan'la ilişkilerin imtiyazlı stratejik ortaklık düzeyinde olduğunu, Modi'yle ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye özel önem verdiklerini, iki ülkenin BM, BRICS ve Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) dahil uluslararası arenada yakın işbirliği yaptığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı, Hindistan Başbakanı'na "Ukrayna krizini her şeyden önce elbette barışçı yollarla çözmenin yollarını bulmaya çalışmak dahil olmak üzere, en ciddi sorunlara gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim" dedi.

'SAVAŞ SÜRERKEN ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL' UYARISI

"Savaş alanında çözüm mümkün değil. Silahların, kurşunların ve bombaların ortasında barış görüşmeleri başarılı olamaz. Barışa giden yolu yalnızca görüşmeler aracılığıyla bulmalıyız" yanıtını veren Modi, dün Rusya'nın Ukrayna'ya füze saldırısı düzenlediği sırada Ohmatdit Çocuk Hastanesi'nin kısmen enkaza dönmesine de değindi:

'MASUM ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE KALP KANAR'

"Savaş olsun, çatışma olsun, terör saldırısı olsun, insanlığa inanan her insan, can kaybı olduğunda acı çeker. Ancak o zaman bile masum çocuklar öldürüldüğünde kalp kanar, bunun acısı çok korkunçtur."

Moskova'dan yapılan açıklamalarda, Kiev'deki hastaneyi "Rus füzesinin değil, NATO'nun tedarik ettiği Ukrayna hava savunma füzesinin vurduğu" savunuldu.

ORTAK BİLDİRİDE NE VAR?

İki liderin görüşmesinin ardından ortak açıklama yayımlandı:

* Putin ile Modi, Rusya ile Hindistan arasındaki özel imtiyazlı stratejik ortaklığa büyük övgüde bulundu.

* Rusya ile Hindistan, Ukrayna'daki anlaşmazlığın barışçı şekilde çözülmesini amaçlayan arabuluculuk ve "iyi niyet" önerilerini tanıdı.

* Putin ile Modi, BM'nin Gazze'de ateşkes kararının uygulanması ve rehinelerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

* Rusya ile Hindistan, eşit ve bölünmez bir bölgesel güvenlik çerçevesi oluşturma çabalarını yoğunlaştıracak.

* Rusya ile Hindistan, modern küresel gerçekleri yansıtacak ve daha temsili hale getirecek şekilde BM Güvenlik Konseyi reformu yapılması çağrısında bulundu. Rusya, Hindistan'ın reformdan geçmiş ve genişletilmiş BM Güvenlik Konseyi'ne daimi üyelik için adaylığını destekliyor.

* İki ülke, aralarındaki ticarette gümrük vergisi harici engellerin kaldırılmasına yönelik çabalarda bulunmayı taahhüt etti. Avrasya Ekonomik Birliği ile Hindistan arasında serbest ticaret bölgesi oluşturma olasılığı dahil ikili ticaret alışverişinin serbestleştirilmesi alanında diyaloğu sürdürecek.

2030'A DEK TİCARET HACMİNİN 100 MİLYAR DOLARI AŞMASI HEDEFİ

* Dengeli bir ikili ticaret cirosu elde etmek için Hindistan'dan mal tedarikinde artış dahil olmak üzere, 2030 yılına kadar 100 milyar dolardan fazla karşılıklı ticaret hacmine ulaşmak hedefleniyor.

ENERJİ VE NAKİL HATLARI İŞBİRLİĞİ

* Rusya ile Hindistan, Uzakdoğu ve Arktik bölgelerinde yatırım işbirliğini geliştirmeye hazır. Rusya, Kuzey-Güney koridoru, Kuzey Denizi Rotası ve Vladivostok-Chennai (Madras) hattında yeni rotaların başlatılması yoluyla Hindistan ile kargo cirosunu artıracak.

* İkili ve uluslararası enerji güvenliğinin sağlanmasına öncelik veren Rusya ile Hindistan, nükleer enerji, petrol rafine etmek, petrokimya dahil olmak üzere enerji işbirliğine öncelik veriyor, roket motorlarının geliştirilmesi, üretimi ve kullanımında işbirliği olanaklarını araştıracak.

DOLARSIZLAŞMA İÇİN BİR ADIM DAHA

* Rusya ile Hindistan, ulusal para birimlerini kullandıkları ikili ödeme sistemi geliştirecek. Finansal mesajlaşma iletim sistemlerinin uyumlu hale getirilmesi konusunda istişarelere devam edecek.

* Ortak askeri işbirliği etkinliklerinin sayısını artırmaya ve askeri heyet alışverişlerini genişletmeye kararlı olan Rusya ile Hindistan, mühendislik, gemi inşası ve uzay sanayinde işbirliğini güçlendirecek.

'ÇOK KUTUPLU DÜNYADA KÜRESEL BARIŞ İÇİN'

* Rusya ile Hindistan arasındaki ilişkiler, çok kutuplu dünyada küresel barış ve istikrarın önemli bir dayanağı olmayı sürdürüyor. Putin ile Modi, Rusya ile Hindistan arasındaki stratejik ortaklığın potansiyelini tam olarak hayata geçirmek için her türlü çabayı gösterme konusunda anlaştı.

* Rusya ile Hindistan, G20, BRICS ve ŞİÖ platformlarında kilit konularda etkileşime devam edecek. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar