Mondrian'ın tablosunun 75 yıldır ters sergilendiği ortaya çıktı

Mondrian'ın tablosunun 75 yıldır ters sergilendiği ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Hollandalı ressam Piet Mondrian'ın 1941 tarihli 'New York City 1' isimli tablosunun ters sergilendiği ortaya çıktı. Tablo, zarar görmemesi için yeni açılacak bir sergide yine ters sergilenecek.

Artı Gerçek - Hollandalı usta ressam Piet Mondrian'ın 1941'de tarihli "New York City 1" isimli tablosunun 75 yıldır ters sergilendiği ortaya çıktı. Küratör ve sanat tarihçisi Susanne Meyer-Büser, Almanya'da yayın yapan Monopol isimli bir dergiye verdiği röportajda yıllardır ters asılan tablonun doğru asılması halinde zarar görebileceğini söyledi.

Kırmızı, sarı, siyah ve mavi yapışkan bantların kafes biçiminde örüldüğü tablo ilk olarak 1945'te New York'ta sergilenmişti. 1980'den beri Almanya'nın Düsseldorf kentinde sergilenen eserin alt kısmına doğru kalınlaşan renkli bantlar 'ufuk çizgisinin basitleştirilmiş bir görünümü' olarak yorumlanıyor.

'YÜZDE 100 EMİNİM Kİ TABLO TERS'

Bu yıl avant-garde sanatçı Mondrian'ın sanatını ve eserlerini merkezine alan bir sergi üzerine çalışmaya başlayan Susanne Meyer-Büser, tablonun ters asılmış olduğunu bu araştırmaları sırasında fark etti. Meyer-Büser, "Renkli örgülerin kalınlaştığı noktanın, tıpkı karanlık bir gökyüzü gibi yukarıda olması gerekiyor" dedi. Diğer sanat tarihçileriyle de bu görüşünü paylaştığını ve onların da aynı fikirde olduğunu dile getiren Meyer-Büser, "Yüzde 100 eminim ki tablo ters duruyor" dedi.

YANLIŞLIK BENZER BİR ESERDEN YOLA ÇIKARAK KANITLANDI

Küratör, Mondrian'ın erken dönem eserlerinden biri olan tablonun sanatçının imzasını taşımaması ve olasılıkla tamamlanmamış olarak görmesinden dolayı yanlış asılmış olabileceğini getirdi. Meyer-Büser, tablonun herhangi birinin "umursamazlığı" yüzünden mi bu şekilde asıldığını söylemenin imkânsız olduğunu da ekledi.

Paris'teki Centre Pompidou'da sergilenmekte olan New York City isimli benzer bir eserde de, aynı şekilde kalınlaşan noktanın yukarıda olduğu görülebiliyor.

Susanne Meyer-Büser, tüm kanıtlara rağmen, Düsseldorf'ta açılacak sergide tablonun 75 yıldır olduğu gibi yine ters asılacağını dile getirdi.

'BU ARTIK TABLONUN HİKAYESİNİN BİR PARÇASI'

Tablo üzerindeki örgülerin oldukça gevşemiş olduğuna dikkat çeken Meyer-Büser, eserin düzgün asılması halinde yer çekiminden zarar görebileceğini dile getirdi. Meyer-Büser, "Bu olay artık eserin hikayesinin bir parçası olarak ele alınacaktır" dedi.

1961 yılında New York Modern Sanatlar Müzesi'nde sergilenen Henri Matisse'in "La Bateau" isimli eseri için de benzer bir durum yaşanmıştı. Müze görevlileri, 116 bin ziyaretçi ve sanatçının oğlu eserin ters asıldığını fark etmemiş, yanlışlık bir borsa simsarı tarafından tespit edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar