Mozambik'te facia: Kolera salgınından kaçan 130 kişiyi taşıyan ruhsatsız tekne, alabora oldu

Mozambik'te facia: Kolera salgınından kaçan 130 kişiyi taşıyan ruhsatsız tekne, alabora oldu
Kolera salgınından etkilenen Güney Afrika ülkelerinden biri olan Mozambik'te koleradan kaçmak isteyenlerin aşırı doldurduğu derme çatma tekne alabora oldu. 130 kişi taşıyan teknede çok sayıda çocuk boğuldu.

Artı Gerçek - Hint Okyanusu'na kıyısı olan Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik'te yolcu taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu en az 94 kişi öldü. Kurbanlar arasında çocuklar da var. En az 26 kişi kayıp.

İnsan taşıma ruhsatı olmayan derme çatma teknede yaklaşık 130 kişinin bulunduğu, teknenin aşırı dolu olduğu belirtildi. Yolcuların kolera salgınından kaçtığı öğrenildi. Nampula eyaletindeki Lunga ile Mozambik Adası arasında çalışan teknenin alabora olmasıyla boğulanların çoğu çocuk.

Mozambik devlet televizyonuna açıklama yapan Deniz Ulaştırma Enstitüsü (INTRASMAR) yöneticisi Lourenco Machado, insan taşıma ruhsatı olmadığı halde aşırı sayıda yolcu alan mavnanın bir gelgit dalgasının çarpması sonucu alabora olduğunu söyledi.

Devlet televizyonu, başka bir yerel denizcilik yöneticisine dayanarak, yolcuların Lunga'daki kolera salgınından kaçtığını duyurdu.

'SALGINLA İLGİLİ YANLIŞ BİLGİLERDEN PANİĞE KAPILANLAR'

British Broadcasting Corp'a (BBC) göre Nampula Eyaleti Dışişleri Bakanı Jaime Neto, kolera salgını olduğu iddiasıyla ilgili yanlış bilgilerin insanların paniğe kapılmasına ve normalde balıkçı gemisi olarak hizmet veren tekneye binerek kaçma girişiminde bulunmasına neden olduğunu dile getirdi.

YALNIZCA TEKNEYLE ULAŞILAN BÖLGELER

Mozambik'in bazı bölgelerine kara veya hava yoluyla ulaşılamıyor, yalnızca teknelerle gidilebiliyor, bu yüzden tekneler aşırı dolu oluyor.

Sosyal medyada yayımlanan videolarda çok sayıda ölünün sahile vurduğu, bazı kişilerin ölü çocukları taşıdığı görüldü.

SADECE MOZAMBİK'TE 13 BİN 700 DOĞRULANMIŞ VAKA

Güney Afrika'da Mozambik dahil pek çok ülke, geçen yıldan beri kolera salgınlarıyla mücadele ediyor. Mozambik'in Nampula eyaleti, Ocak 2023'ten beri yayılan kolera salgınından en çok etkilenen bölgelerden biri. BM'ye bağlı UNICEF'e göre mevcut salgın son 25 yılın en kötüsü. Ekim 2023'ten bu yana Mozambik 13 bin 700 doğrulanmış vaka ve 30 ölüm bildirdi.

İSLAMCI İSYANLA DA BAŞLARI DERTTE

Yanısıra Mozambik'in Nampula'ya komşu Cabo Delgado eyaletinde 6 yıl önce başlayan İslamcı isyan, en az 4 bin can aldı ve bir milyon kişiyi yerinden etti. (Reuters, BBC, AP, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar