Musk: 2024'te Trump'ın rakibini destekleyeceğim

Musk: 2024'te Trump'ın rakibini destekleyeceğim
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'li milyarder girişimci, Twitter CEO'su Elon Musk, 2024 başkanlık yarışındaki en net tercih açıklamasını yaptı. Musk, Donald Trump karşısında aday olursa Cumhuriyetçi Florida Valisi DeSantis'i destekleyeceğini söyledi.

Artı Gerçek- Twitter'ın yeni patronu, dünyanın en zengin insanı Elon Musk yeniden ABD seçimlerine dair siyasi tercihleriyle gündemde.

Daha önce Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçilere desteğini ilan eden SpaceX, Tesla ve Twitter CEO'su Musk bu kez 2024'te yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump karşısında adaylığını koyarsa Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis'i destekleyeceğini duyurdu.

Milyarder iş insanı Musk "Daha makul ve merkezci bir siyasetçi tercih ettiğini" ancak Demokratlar'ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Twitter hesabından açıklamalar yapan Musk kendisine Trump karşısında DeSantis'i desteleyip desteklemeyaceği sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

Ardından sözlerini "2024 başkanlığı için tercihim daha makul ve merkezci birisi. Biden yönetimi için durumun böyle olacağını ummuştum ama şu ana kadar hayal kırıklığına uğradım" dedi.

Musk paylaşımlarında daha önce Trump karşısında Demokrat Başkan Joe Biden'a oy verdiğini de hatırlattı.

Eski Cumhuriyetçi Başkan Trump 10 gün önce 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağını duyurmuştu.

Siyasi gözlemciler ön seçimlerde Trump'ın partisindeki en büyük rakibinin Florida Valisi DeSantis olduğunu belirtiyor.

DeSantis 8 Kasım'da ABD'de yapılan Kongre ara seçimlerinde Demokrat rakibi Charlie Crist karşısında yaklaşık yüzde 20 oranlık farkla yeniden eyaletin valisi seçilmişti.

ABD'de yapılan ara seçimlerde Cumhuriyetçiler Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etse de üst kanat Senato'nun kontrolü Demokratlarda kalmıştı.

Musk kısa süre önce 6 Ocak Kongre baskını sonrası Twitter hesabı kalıcı şekilde şirket tarafından askıya alınan Trump'ın hesabını platformda yaptığı anket sonrasında yeniden aktifleştirmişti. Musk şirketin görev başındaki bir başkanın hesabını askıya almasının "hata" olduğunu savunuyor.

Ancak Trump o günden bu yana sosyal medya platformundan yeni bir paylaşım yapmadı. Kongre baskını sonrasında Trump'ın Facebook, Instagram ve YouTube hesapları da askıya alınmıştı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar