Müslüman Kardeşler'in en önemli ideologlarından Yusuf el-Karadavi öldü

Müslüman Kardeşler'in en önemli ideologlarından Yusuf el-Karadavi öldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2022 20:58
A+ A-
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yusuf el-Karadavi'nin ölümü dolayısıyla oğlu ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Dünya Müslüman Alimler Birliğinin kurucusu ve eski başkanı Yusuf el-Karadavi, 96 yaşında vefat etti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği, yaptığı yazılı açıklamayla Birliğin eski başkanı Mısırlı din adamı Karadavi'nin vefat haberini duyurdu.

Eylül 1926'da Mısır'da dünyaya gelen Karadavi, Kuran-ı Kerim hafızlığı ve dini eğitiminin ardından El Ezher'de üniversite eğitimini tamamladı. El Cezire televizyonunun da katkısıyla sıklıkla ekranlara çıktı.

Karadavi, kurulduğu 2004 yılından 2018'e kadar Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin başkanlığını yaptı. 

MISIR'DA İDAMA MAHKUM EDİLMİŞTİ

Yusuf el Karadavi, 2013 yılında askeri darbe ile göreve gelen Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah el Sisi'yi en sert şekilde eleştiren isimlerden biriydi. 

Karadavi, ülkesi Mısır'da gıyabında yargılanmış ve idama mahkum edilmişti.

Bu arada Karadavi'nin "aşırılık yanlısı görüşleri" nedeniyle Fransa ve İngiltere'ye girişi yasaklanmıştı.

Yusuf el-Karadavi, yıllardır Katar’da yaşıyordu.

Karadavi Filistin'de intihar bombacılarını desteklemsi, daha sonra zamanla IŞİD'i kınasa da Suriye savaşının başlangıcında cihatçı grupların ülkeye gitmesini desteklediği fetvaları nedeniyle eleştirilen de bir isimdi. 

ERDOĞAN KARADAVİ'NİN OĞLUNU ARADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da  Yusuf el-Karadavi'nin  oğlu Abdul Rahman Yusuf ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Abdul Rahman Yusuf ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Yusuf el-Karadavi'ye Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

"Karadavi'nin hayatı boyunca Müslüman olarak nasıl yaşanması gerektiğinin en güzel örneğini sergilediğini ve inandığından taviz vermediğini" belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabb'im cennetiyle müşerref kılsın, rahmetiyle merhamet eylesin." ifadesini kullandı.

Abdul Rahman Yusuf ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek, gelecek hafta İstanbul'da da bir taziye programı organize edeceklerinin bilgisini verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar