NATO, etnik gerilim nedeniyle Kosova'nın kuzeyine ilave asker gönderiyor

NATO, etnik gerilim nedeniyle Kosova'nın kuzeyine ilave asker gönderiyor
Yayınlanma:
A+ A-
NATO, son günlerde etnik gerginliğin arttığı Kosova'nın kuzeyindeki Barış Gücü'ne (KFOR) takviye asker gönderileceğini duyurdu.

Artı Gerçek - NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR), dün (29 Mayıs) ülkenin kuzeyindeki Zveçan Belediyesi önünde protesto düzenleyen Kosovalı Sırplar ile KFOR birlikleri arasında yaşanan çatışmada çoğu Macaristan ve İtalya'dan gelen 30'dan fazla askerinin yaralandığını duyurdu.

NATO'nun Napoli'deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, ilave asker gönderme kararı, son günlerdeki olaylar ve KFOR'un 30'dan fazla askerinin yaralanması nedeniyle alındı.

Bu çerçevede Batı Balkanlar için 7 gün içinde konuşlanmaya hazır bekleyen Operasyonel İhtiyat Kuvvetleri harekete geçirildi.

Alay büyüklüğündeki ihtiyat kuvvetleri, İtalya'da bulunuyor ve kriz durumlarında ya da artan tehdit karşısında NATO'nun Müşterek Kuvvet Komutanı'nın emriyle harekete geçiyor.

Buna ilave olarak çok uluslu askerlerden oluşan bir tabura da ihtiyaç halinde KFOR'u desteklemek için konuşlanmaya hazırlık durumunu 14 günden 7 güne indirmesi emri verildi.

NATO'nun Napoli'deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanı Amiral Stuard Munsch, konuyla ilgili açıklamasında, Kosova'ya ilave kuvvet gönderilmesinin KFOR'un güvenliği temin etmesi için ihtiyaç duyduğu kabiliyetleri sağlamak üzere ihtiyati tedbir olarak kararlaştırıldığını bildirdi.

Munsch, "Tüm taraflar, Kosova'nın tüm bölgelerinde barışı baltalayacak eylemlerden vazgeçmelidir." ifadesini kullandı.

NATO'nun Napoli'deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığının Kosova'daki durumu yakından takip ettiği, KFOR ile ihtiyaç duyabileceği kabiliyet ve kuvvetlerin temini için koordinasyonu sürdüreceği belirtildi. (AA)

Öne Çıkanlar