NYT Konstantinivka'daki saldırıyı yazdı: Pazar yerine düşen füze Ukrayna mevzilerinden ateşlendi

NYT Konstantinivka'daki saldırıyı yazdı: Pazar yerine düşen füze Ukrayna mevzilerinden ateşlendi
Yayınlanma:
A+ A-
New York Times, 6 Eylül'de en az 16 sivilin ölümüne ve 28 kişinin yaralanmasına yol açan Konstantinivka saldırısının Ukrayna tarafından yanlışlıkla düzenlendiğini yazdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da haberi doğruladı.

Artı Gerçek - ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), eylül ayı başında Ukrayna'nın doğusundaki Konstantinivka şehrinde gerçekleşen ve en az 16 kişinin öldüğü ve 28 kişinin yaralandığı saldırının Ukrayna tarafından 'yanlışlıkla' yapıldığını yazdı.

'KANITLAR FÜZENİN YANLIŞLIKLA BÖLGEYE DÜŞTÜĞÜNE İŞARET EDİYOR'

Gazete, "The New York Times tarafından toplanan ve analiz edilen füze parçaları, uydu görüntüleri, tanık ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları da dahil olmak üzere kanıtlar, feci saldırının bir Buk fırlatma sistemi tarafından ateşlenen hatalı bir Ukrayna hava savunma füzesinin sonucu olduğunu güçlü bir şekilde gösteriyor" ifadelerini kullandı.

FÜZELER UKRAYNA MEVZİLERİNDEN ATEŞLENDİ

NYT, hava savunma uzmanlarının Konstantinivka'ya düşen füzenin elektronik bir arıza veya fırlatma sırasında hasar gören ya da kopan bir güdüm kanadı gibi çeşitli nedenlerle rotasından çıkmış olabileceği yönündeki yorumlarını aktardı. Haberde, güvenlik kamerası görüntülerinin füzenin Konstantinivka'ya Rus hatlarının gerisinden değil, Ukrayna'nın kontrolündeki bölgeden uçtuğunu gösterdiği belirtildi. NYT, saldırı sırasında Druzhkivka'dan Rus cephe hattı yönünde füzelerin ateşlendiğini gördüklerini söyleyen iki tanığa yer verdi.

BUK SİSTEMİ HEM UKRAYNA HEM RUSYA TARAFINDAN KULLANILIYOR

Gazete, patlamanın neden olduğu deliklerin ve olay yerinde bulunan parçaların ölçümlerinin, mobil Buk uçaksavar aracı tarafından ateşlenen 9M38 füzesiyle uyumlu olduğunu söyledi. Buk sistemi hem Ukrayna hem de Rusya tarafından kullanılıyor. New York Times'ın aktardığına göre Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nden bir sözcü, ülkenin güvenlik servisinin olayı soruşturduğunu ve yasalar uyarınca daha fazla yorum yapamayacağını söyledi.

RUSYA DA UKRAYNA'YI SUÇLADI

Öte yandan Rusya da bugün yaptığı açıklamayla söz konusu saldırıdan Ukrayna'nın sorumlu olduğunu savundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, "Ukrayna'nın Buk karadan havaya füze sistemine ait bir 9M38 füzesi ateşlediğini ve bunun kenti vurduğunu" dile getirdi. Zaharova, "İstemeden yapılmış olsa bile, herkes için açık olan bir şey var: Kiev rejiminin tamamen askerden arındırılması sadece bir gereklilik değil, aynı zamanda hayati bir zorunluluktur" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar