Pakistan, Batı'ya yerleşecek Afgan göçmenlerden 830 dolar 'çıkış ücreti' istiyor

Pakistan, Batı'ya yerleşecek Afgan göçmenlerden 830 dolar 'çıkış ücreti' istiyor
"Yasadışı" Afgan göçmenleri sınır dışı etme kararı alan Pakistan, Batılı ülkelerin yeniden yerleştirme programı için yanıt bekleyen Afganlardan da kişi başı 830 dolar istiyor.

Artı Gerçek - Büyük çoğunluğunu Afganların oluşturduğu yasadışı göçmenleri sınır dışı etme kararı alan Pakistan'ın, Taliban yönetiminden kaçıp Batılı ülkelere iltica başvurularına yanıt bekleyen Afganlara da 830 dolarlık "çıkış ücreti" kestiği ortaya çıktı. Birçok Afganın sahip olmadığı kredi kartı ile ödenmesi de şart koşulan ücret tepki çekti.

The Guardian gazetesinin haberine göre, söz konusu ücret, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesiyle eş zamanlı olarak yönetimi ele geçiren Taliban'dan kaçarak Pakistan'a sığınan, büyük kısmı geçmişte Batılı ülkeler ve kuruluşlarla çalışmış olan, şu an da Batılı ülkelere yerleşme başvurularının sonuçlanmasını bekleyen Afganlardan isteniyor.

afganistan2.jpg

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden sonra ABD'nin yaklaşık 25 bin, İngiltere'nin de 20 bin Afganı kabul etmesi planlanıyordu. Ancak bu kişilerin birçoğu hâlâ Pakistan ve başka ülkelerde yaşarken, İslamabad'ın "çıkış izni" için kişi başı 830 dolar talep etmesi diplomatların tepkisini çekti.

'SIĞINMACILAR ÜZERİNDEN PARA KAZANMAYA ÇALIŞIYORLAR'

The Guardian'a konuşan Batılı bir diplomat, "Pakistan'da durumun ekonomik açıdan zorlu olduğunu biliyorum ama sığınmacıların üzerinden para kazanmaya çalışmak gerçekten çok itici" dedi. Diplomat, konuyu Birleşmiş Milletler ve çeşitli başkentler nezdinde gündeme getirdiklerini söyleyerek, "Sanıyorum ki herkes Pakistanlı muhataplarına mesajı iletti" diye konuştu.

'İLK BAŞTA KİŞİ BAŞI 10 BİN DOLAR İSTEYECEKTİK'

Bir diğer diplomat ise söz konusu ücret talebinden Pakistan içişleri ve dışişleri bakanlıklarının bir brifinginde haberdar olduklarını, tepki gösterdiklerinde de "İlk karar, kişi başı 10 bin dolar istemek yönündeydi" yanıtını aldıklarını anlattı. "Çok tuhaf ve ben bunu şahsen çok sinir bozucu buluyorum" diyen diplomat, "Eğer Pakistan sığınmacıların Batı'da yeniden yerleştirilmesi sürecini kolaylaştırmak istiyorsa, o zaman bunu böylesine absürd şartlarla daha karmaşık hale getirmemeli. Bu çıkış izni ücretinin gerekçesi nedir? Çok fazla para kazanmak mı?" tepkisini gösterdi.

Diplomat, ücretin kredi kartı ile ödenmesi gerektiğini ama birçok Afgan sığınmacının kredi kartına erişimi olmadığını da belirtti.

PAKİSTAN DIŞİŞLERİ, TOPU BATILI ÜLKELERE ATTI

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mumtaz Zahra Baloch ise bu politikayı değiştirmeyeceklerini söyleyerek, "Bu kişiler son iki yıldır buradalar ve sığınmacı değil, göçmenler. Vizelerinin süresi dolmuş, belgeleri yok. İlgili ülkelerin vize ve onay sürecini hızlandırmasını, böylece gidecekleri yere en kısa zamanda gitmelerini bekliyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Pakistan hükümeti, gerekli belgeleri olmayan göçmenleri sınır dışı etme kararı almış ve 1 Kasım'a kadar mühlet vermişti. Bu tarihe gelinirken, Afganistan-Pakistan sınırında binlerce Afgan sığınmacı yığılmıştı. Pakistan polisi, ev ev de gezerek yasadışı göçmenleri sınır dışı etme işlemlerini başlatımıştı.

İslamabad'ın kararı, ülkedeki 4 milyondan fazla Afganı özellikle hedef alması nedeniyle tepki çekmişti. Pakistan'da yaşayan Afganların yaklaşık 1.7 milyon kişinin belgesiz olduğu belirtilirken, İslamabad yönetimi bu kişileri silahlı saldırı, kaçakçılık ve başka suçlardan sorumlu tutmuştu.

Birleşmiş Miletler ve insan hakları kuruluşları ise Pakistan'daki Afganların kendi ülkelerinde 1970'lerde başlayan siyasi karmaşadan ve yönetimini ele geçiren Taliban'dan kaçtığını hatırlatarak, sınır dışı tehdidinin geri çekilmesi çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar