Pakistan, kilise saldırılarında zarar gören Hristiyan ailelere tazminat ödeyecek

Pakistan, kilise saldırılarında zarar gören Hristiyan ailelere tazminat ödeyecek
Yayınlanma:
A+ A-
Pakistan'da geçici hükümetin Başbakanı Kakar, kiliselere ve Hristiyan azınlıkların evlerine yapılan saldırılar sonrası Hristiyan ailelere hane başı 6 bin 800 dolar tazminat ödeneceğini açıkladı. Kakar, azınlık haklarının korunacağı sözünü verdi.

Artı Gerçek - Pakistan'ın Pencap eyaletinde bir Hristiyan'ın Kur'an-ı Kerim'e yönelik saygısızlık yaptığı iddiası üzerine kiliselere ve Hristiyan azınlıkların evlerine yapılan saldırılar sonrası Pakistan'da geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, evleri zarar gören 100'e yakın Hristiyan aileye tazminat ödeneceğini açıkladı.

Kakar, bugün yaptığı televizyon konuşmasında, hane başına 6 bin 800 dolar tazminat verileceğini söyledi.

HAKLARIN KORUNACAĞI SÖZÜ

Saldırıların mağdurlarıyla görüşmek ve bazı ailelere nakdi yardım dağıtmak üzere bölgeye giden Kakar, devletin azınlıkları her zaman koruyacağının sözünü verdi.

Hiçbir saldırganın cezasız kalmayacağını yineleyen Kakar, saldırıların arkasında olanları "insanlık düşmanı" olarak nitelendirdi.

Pencap Eyalet Başbakanı Seyid Muhsin Raza Nakvi dün bölgeyi ziyaret etmiş, saldırıya uğrayan bir kilisede yerel yetkililerle bir araya gelmişti.

NE OLMUŞTU?

Binlerce Müslüman, Pencap eyaletinde, Faysalabad bölgesine bağlı Jaranvala kentinde bir kişinin Kuran'a hakaret ettiği iddiasıyla kiliselere ve Hristiyan azınlıkların evlerine saldırı düzenledi. Polis olaylarla ilişkili olduğu düşünülen en az 100 kişiyi gözaltına almıştı.

Öne Çıkanlar