Pakistan'da Kuran'a hakaretle suçlanan iki Hristiyan tutuklandı: Hristiyanlara ait ev ve kiliseler yakılmıştı

Pakistan'da Kuran'a hakaretle suçlanan iki Hristiyan tutuklandı: Hristiyanlara ait ev ve kiliseler yakılmıştı
Pakistan'ın Pencap eyaletinde Kuran'a saygısızlık yaptığı iddia edilen iki Hristiyan tutuklandı. Suçlama nedeniyle iki gün önce bölgede kiliselere ve Hristiyanların evlerine saldıran kalabalıktan 128'i tutuklandı, 600'den fazla kişi de gözaltına alındı.

Artı Gerçek -Pakistan'ın doğusundaki Pancap vilayetinde İslam dinine hakaret etmekle suçlanan iki Hıristiyan'ın polis tarafından tutuklandığı açıklandı.Söz konusu iki Hristiyan erkeğin Kuran'a saygısızlık ettiği iddiası üzerine iki gün önce yüzlerce Müslüman Faysalabad bölgesine bağlı Jaranvala kentinde Hristiyanlara ait onlarca evi ayrıca en az beş kiliseyi yakmış, Hristiyanların evleri ve kiliseler yağmalanmış ayrıca bölgede yaşayan Hristiyan aileler de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Bölge sakinleri ve cemaat liderleri, civardaki bir Hıristiyan mezarlığına da saygısızlık yapıldığını söylemişti. Yetkililer, çıkan olaylarda can kaybı ve yaralı olmadığını açıklamıştı.

128 KİŞİ TUTUKLANDI, 600'DEN FAZLASI GÖZALTINA ALINDI

Paramiliter güçler ve askerler Müslüman çetenin 10 saat boyunca polisin müdahalesi olmadan yaptığı saldırının ardından ülkenin doğusundaki yerleşimi korumaya almıştı.

Pakistan'da dine hakaret ölümle cezalandırılıyor ve bugüne kadar hiç kimse idam edilmemiş olsa da, suçlanan çok sayıda kişi öfkeli kalabalıklar tarafından linç edildi. Geçici Başbakan Anvarul Hak Kakar Cuma günü yaptığı açıklamada azınlıkların ne pahasına olursa olsun korunması gerektiğini belirterek şiddete karışanlara karşı harekete geçme sözü verdi. canlı yayınlanan ilk Kabine toplantısında "Hiç kimseye iltimas sağlanmayacak. Korku olmayacak" dedi. Polis şu ana kadar olaylara karışan 128 kişiyi tutukladığını, 600’den fazla kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar