Pakistan'da Hristiyanlara saldırılar: 100'den fazla kişi gözaltında

Pakistan'da Hristiyanlara saldırılar: 100'den fazla kişi gözaltında
Pakistan'ın Pencap bölgesinde Kuran'a hakaret iddiasıyla başlayan linç girişiminde Hristiyanlara ait onlarca ev ve birden fazla kilisenin yakılmasıyla ilgili 100'den fazla kişinin gözaltında olduğu duyuruldu. Bölgeye paramiliter birlikler de gönderildi.

Artı Gerçek - Pakistan'ın Pencap eyaletinde iki Hristiyanın Kuran'a hakaret ettiği yaptığı iddiasıyla dün binlerce Müslümanın Faysalabad bölgesine bağlı Jaranvala kentindeki kiliselere ve Hristiyan azınlıkların evlerine yaptığı saldırılar nedeniyle 100'den fazla kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı da duyuruldu. Yetkililer, çıkan olaylarda can kaybı ve yaralı olmadığını açıkladı.

SALDIRILAR 10 SAATTEN FAZLA SÜRDÜ

Bölge sakinleri binlerce kişinin katıldığı saldırının polisin herhangi bir müdahalesi olmadan 10 saatten fazla sürdüğünü söyledi. Polis ise suçlamaları reddederek güvenlik güçlerinin daha kötü bir durum yaşanmasını önlediğini savundu Onlarca evi ve en az dört kiliseyi yakan topluluk evlerinden kaçan ve polisin haklarında Kuran'a hakaret davası açtığı iki Hristiyanın kendilerine teslim edilmesini talep ediyordu. Bölge sakinleri, yerel din adamlarının önderliğindeki binlerce Müslümanın ayaklanma sırasında demir çubuklar, sopalar, bıçaklar ve hançerler taşıdığını söyledi.

BÖLGEYE PARAMİLİTER BİRLİKLER GÖNDERİLDİ

Eyalet hükümetinden yapılan açıklamada, durumu kontrol altına almak için polise yardımcı olmak üzere paramiliter birliklerin görevlendirildiği belirtildi. Askerler Hıristiyanların yaşadığı bölgeyi kordon altına alarak tüm giriş ve çıkış noktalarını dikenli tellerle kapattı.

BAŞBAKAN KAKAR SALDIRIYI KINAMIŞTI

Bir hükümet kaynağı, kalabalığın yerel din adamlarının önderliğinde, çoğunlukla da Tehreek-e-Labaik Pakistan (TLP) adlı İslamcı bir siyasi partiye mensup binlerce kişiden oluştuğunu söyledi. TLP ise şiddeti kışkırttığını reddetti ve olayları yatıştırmak için polisle birlikte çalıştığını iddia etti.

Geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yaşanan hadiseleri kınamıştı. Kakar, hukuku ihlal eden ve azınlıkları hedef alanlara karşı sert eylemde bulunulacağını belirtti. ABD Dışişleri'nden de saldırılarla ilgili açıklama geldi. Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, ABD'nin "kiliselerin ve evlerin hedef alınmasından derin endişe duyduğunu" söyledi.

Pakistan'da dine hakaret ölümle cezalandırılıyor. Bugüne kadar hiç kimse ülkede bu suçtan idam edilmemiş olsa da, geçmişte suçlanan çok sayıda kişi öfkeli kalabalıklar tarafından linç edildi. Eski bir eyalet valisi ve bir azınlıklar bakanı da dine hakaret suçlamaları nedeniyle vurularak öldürülmüştü. İnsan hakları grupları, kişilerin dine hakaret suçlamalarını sıklıkla husumetli oldukları insanlara karşı kötüye kullandığını vurguluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar