Pentagon: Türkiye'nin olası Suriye harekâtı konusunda tavrımız net

Pentagon: Türkiye'nin olası Suriye harekâtı konusunda tavrımız net
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Pat Ryder, TSK'nin Rojova'ya olası kara harekâtı konusundaki pozisyonlarını "kamuoyu nezdinde çok açıkça ifade ettiklerini" söyledi.

Artı Gerçek - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin Suriye'ye yeni bir harekât düzenlemesine karşı olduklarını yineledi. Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, bu konudaki tavırlarını net olarak ifade ettiklerini söyledi. Ryder, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Türkiye'nin hava saldırıları nedeniyle askıya alınan IŞİD karşıtı operasyonları yeniden başlattıklarını da vurguladı.

Pentagon sözcüsü, günlük basın toplantısında "Türkiye ordusunun SDG ile ortak devriye gerçekleştirdiğiniz noktalarda kara harekâtı başlatacağına dair hâlâ bir endişeniz var mı?" sorusuna yanıtında, "Biz Suriye’nin kuzeyinde potansiyel bir yeni askeri operasyon konusundaki pozisyonumuzu Türk müttefiklerimize kamuoyu nezdinde çok açıkça ifade ettik."

Ryder, "Şu an bildiğiniz üzere bölgedeki durumu izlemeyi sürdürüyoruz. SDG ile ortak devriyeler yeniden başladı. Bizim o bölgedeli odak noktamız, CENTCOM'un bugün açıklanan baskınlarında da görüldüğü gibi, IŞID olmaya devam ediyor. Bu konuda Türk müttefiklerimizle yakın iletişim halinde kalacağız" diye konuştu.

Pentagon sözcüsü, Türkiye'nin olası bir harekât öncesinde ABD'ye askerlerini çekmesi için önceden haber verip vermeyeceğine dair soruya ise şu yanıtı verdi: "Türkler adına konuşmak istemem. Tekrar ediyorum, iletişim kanallarını açık tutacağız. Türkiye ile düzenli olarak çeşitli seviyelerde görüşmeler yapıyoruz. Ve askerlerimizin güvenliği meselesine gelince, umuyorum ki bu güvenliğini tehlikeye atacak bir durum yaşamayız."

Ryder, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) Suriye'nin doğusunda son 48 saatte helikopter baskınlarıyla düzenlediği IŞİD operasyonları konusunda Türkiye'ye önceden haber verip vermediği sorusuna ise "Bu konuda size CENTCOM daha fazla ayrıntı verebilir. CENTCOM açıklamasından anladığım kadarıyla, ABD güçleri yerel ortağımız SDG ile Suriye'nin doğusunda üç helikopter baskınıyla altı IŞİD yetkilisini yakaladı" yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar