Putin'in dostuna yardım eden bankerler suçlu bulundu: Roldugin 'Putin'in cüzdanı' diye anılıyor

Putin'in dostuna yardım eden bankerler suçlu bulundu: Roldugin 'Putin'in cüzdanı' diye anılıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Putin'in yakın arkadaşı ünlü çellist Sergey Roldugin'in İsveçre'deki banka hesaplarına koyduğu milyonlarca dolar nedeniyle görülen dava sonuçlandı. Roldugin'in paraları hesaplara koymasına yardım eden dört banker ihmal suçundan hapis ve para cezası aldı.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın arkadaşı olan ve İsviçre hükümetince "Putin'in cüzdanı" olarak anılan Rus çellist Sergey Roldugin'in İsveçre'deki banka hesaplarına milyonlarca dolarlık meblağı göndermesine yardım eden dört banker mahkemede suçlu bulundu.

Rusya merkezli Gazprombank'ın Zürih şubesinde yönetici olarak çalışan biri İsviçre diğerleri Rusya vatandaşı dört bankere, "finansal işlemlerde gerekli özeni göstermemek" suçundan ayrı ayrı yedi ay ertelemeli hapis cezası ve toplamda 809 bin dolar para cezası verildi.

ROLDUGİN 2014-2016 YILLARI ARASINDA HESAPLARA 30 MİLYON DOLAR AKTARMIŞ

İsviçre yasalarına göre İsviçre'deki bankalar, sözleşme tarafının kimliği hakkında şüphe olması durumunda iş ilişkisini reddetmek veya sona erdirmekle yükümlü. Mahkemede bankerler aynı zamanda Putin'in büyük kızı Mariya'nın vaftiz babası da olan Roldugin'in 2014 ile 2016 yılları arasında hesaplara gönderdiği yaklaşık 31 milyon doların (30 milyon İsviçre frangı) nereden geldiği hakkındaki sorulara yanıt veremedi. Zürih'teki mahkemenin yargıcı, paranın gerçek sahibinin Roldugin olmadığı sonucuna vardı ve bu nedenle bankerleri suçlu buldu. Yargıç, Gazprombank'ın Roldugin'e paranın kaynağını 2016 baharında sorduğunu ancak yanıt alamadığını söyledi. Banka sonunda hesapları Eylül 2016'da kapattı. Roldugin, paranın sahibi olduğunu ancak Şubat 2022'de söyledi, ancak yine de 2016'da istenen gerekli belgeleri sağlamadı.

Bankerlerin kararı temyize götürecekleri de açıklandı. Şu anda Batı yaptırımları altında olan Putin'in bir kısmı yurtdışındaki yatırımlar olmak üzere muazzam bir servete sahip olduğu iddia ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar